Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / zmiana planu a nowa ustawa uke

zmiana planu a nowa ustawa uke


Obrazek użytkownika Aneta

By Aneta - Posted on 05 Listopad 2010

Moi drodzy mam do Was pytanie jak już wiecie Art.75 ust. 2, ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych wprowadza regulację, że w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, gminy dostosują treść planów miejscowych obowiązujących na obszarze ich właściwości do wymagań określonych w art. 46 ust. 1. Czy ktoś z Was zaczął działać w tym kierunku, przymierza się do tych zmian i wie może jak ma to wyglądać? Próbowałam znaleźć jakieś informacje na stronach uke ale nie niestety. Jest tam jakaś wzmianka, ale niewiele ona mówi.

Obrazek użytkownika Paweł_N

USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Art. 27. Zmiana studium lub planu miejscowego następuje w takim trybie, w jakim są one uchwalane.

i tyle w tym temacie, trzeba usunąć niezgodne z prawem zapisy i przeprowadzić stosowną procedurę.

„Całość to więcej niż suma jej składników” (Arystoteles)

Obrazek użytkownika Adam Rodziewicz

Dokładnie. W takim trybie jak dokument sporządzano czyli od nowa...

Inna sprawa, że wskazując w analizach kadencyjnych gminom ten problem usłyszałem, ze "poczekają na wojewodę i zobaczą skąd on wpierw weźmie na to pieniądze, a sami i tak mu nie oddadzą, bo nie mają z czego". Ciekawie się robi.

Z moich obserwacji najstarszy plan z takim zapisem (zakaz stacji bazowych) jaki zidentyfikowałem był uchwalony w 2006r. W kilku gminach gdzie opracowuje się 2-3 plany na rok, wyszło nam, że mają w sumie po 2 do nawet 8 planów. Bywają to plany nawet świeżo uchwalone. Kiepsko. Jeśli taka gmina przystąpi do tych planów od nowa to zjada budżet "planistyczny" na najbliższe kilka lat. Mamy wtedy prawie zapaść w planowaniu dla kolejnych obszarów nie pokrytych dotychczas planami.

Jest jeszcze jeden pomysł. Wykluł mi się w głowie przy okazji tych analiz. Można tylko w jeden sposób unieważnić wybrany zapis z planu nie tracąc nakładu środków i wysiłków włożonych w jego sporządzenie. Sąd może uchylić daną uchwałę w części... Kto wystąpi do sądu o uchylenie własnej uchwały w części dot. tego zapisu? :))))

Przy korzystnym dla nas wyroku mamy resztę planu "uratowaną"? Co o tym szanowne koleżeństwo uważa?

Obrazek użytkownika Tomasz Wojciechowski

Z tego co wiem (a orientowałem się w tym temacie nie cały miesiąc wstecz) żadna z gmin, wśród których zasięgałem zdania, nie przystąpiła do tego zagadnienia i nie ma do niego zamiaru przystępować. Nie ma się co dziwić. Po pierwsze - łatwo jest narzucić obowiązek wykonania - ale trudniej już zapewnić finansowanie tego wykonania. No i właśnie gminy nie mają pieniędzy na zmianę często blisko połowy (jeśli nie więcej) posiadanych planów. Kolejnym argumentem jest możliwość uzyskania w ostateczności zarządzenia zastępczego (koszt pewnie podobny jak w przypadku planu - choć nie wiem tak do końca). Jakiś czas temu chodziły słuchy, że ustawa ma zostać zaskarżona do Rzecznika Praw Obywatelskich - i tutaj też pojawia się nadzieja, że ustawa zostanie wycofana a obowiązek zniknie. Wtedy byłoby fartownie dla gmin, które nie zaczęły działać w temacie, a dość niewygodnie dla gmin które zaczęły finansować zmiany (niepotrzebnie). Ogólnie - bardzo trudna sprawa. W końcu nawet organy wojewody nie będą w stanie przerobić takiego natłoku pracy.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 7 gości.