Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / zakaz zabudowy na istniejących działkach o powierzchni mniejszej, niż 1000 m kw

zakaz zabudowy na istniejących działkach o powierzchni mniejszej, niż 1000 m kw


Obrazek użytkownika marta_s

By marta_s - Posted on 08 Sierpień 2013

Mamy tereny zabudowy mieszkaniowej, gdzie powierzchnia nowowydzielanej działki to 1000 m kw. W poprzednim planie tereny te miały takie samo przeznaczenie. Urzędnicy chcą dodać do tego zapisu zakaz zabudowy na istniejących działkach mniejszych, niż 1000 m kw. Wydaje mi się to niezgodne z prawem, jeśli tak, to jak to uzasadnić? Wydaje mi się, że 1.prawo nie działa wstecz, 2.prawo budowlane określa minimalną powierzchnię działki budowlanej, a plan powinien wyznaczać minimalną powierzchnię nowowydzielanych działek, zapis zakazu zabudowy na takich działkach nie wynika z jakichś konkretnych przyczyn, jest właściwie bezzasadny, a powoduje znaczne straty u właścicieli nieruchomości. Dodam, że istniejące podziały to nie małe działeczki 500 m kw, a od 800 m kw wzwyż.

Obrazek użytkownika wlisiec

Wydaje się, że ustalając teren o przeznaczeniu MN nie można jednocześnie dopuszczać w nim "zakazu zabudowy" - bo mamy różne zasady zagospodarowania w jednym.
Ponadto ustawowo określamy dla terenu MN (m.in.) wskaźnik intensywności zabudowy w stosunku do pow. działki budowlanej - do każdej w danym terenie. Ustalając min. i maks. wskaźnik intensywności zab. np 0,5 - 1,0 wypowiadamy się odnośnie możliwości zabudowy dla każdej działki. Zakaz zabudowy na działkach "małych" stoi w sprzeczności z ustalonym wskaźnikiem int. zab.
Raz w orzecznictwie spotkałam się z innym podobnym nadużyciem planistycznym gminy - kiedy ustalono "jeden dom na jednej działce" - co sąd /albo wojewoda/ zakwestionował, uważając , że parametry zabudowy - pow. zab, intensywnośc zab, linie zab. - są wystarczającą regulacją planistyczną.

Obrazek użytkownika adam

Faktycznie, taki zapis musiałby być silnie uzasadniony, np. ochroną krajobrazu (zapobieganie przesłanianiu przez gęstą zabudowę na małych działkach) dla terenów, które czymś się wyróżniają. Dowiedz się, dlaczego ma być taki zapis.
Ale:

Quote:

1.prawo nie działa wstecz

W czym widzisz działanie prawa wstecz?

Quote:

2.prawo budowlane określa minimalną powierzchnię działki budowlanej

??? Gdzie? Definicje działki budowlanej zawiera kilka ustaw.

Quote:

plan powinien wyznaczać minimalną powierzchnię nowowydzielanych działek

W planie określa się W ZALEŻNOŚCI OD POTRZEB (...) minimalną powierzchnię nowo wydzielonych działek BUDOWLANYCH. Tak, jak pisałem wyżej: jeśli gmina chce taki zapis, to musi wynikać on z jakiejś potrzeby. Jakiej? Może właśnie powierzchnie istniejących działek są powodem? Kiedyś przepisy pozwalały dzielić działki na małe powierzchnie i powstały takie karakańce po kilkaset metrów. Ani to ładne, ani użyteczne, no może pod zabudowę bliźniaczą/szeregową.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 11 gości.