Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / WZ a podział

WZ a podział


Obrazek użytkownika ollo23

By ollo23 - Posted on 15 Lipiec 2013

Nurtuje mnie takie pytanie:
mam działkę A.
Chce wystąpić o WZ na ową działkę. Ale nie w 100% tylko w 70% jej zabudowy - resztę oddać, sprzedać itp.

Pytanie zasadnicze:
1. podzielić działkę A i dopiero starać się o WZ na tych 70%?
2. starać się o WZ na 100%, a potem jak się podzieli to przenieść WZ z 100%(na niej by było dokładnie zagospodarowana tak jak ma być na tej po podziale) na 70%?

co jest lepsze, szybsze, przyjemniejsze.

Obrazek użytkownika adam

Nic nie jest dobre, jak nie ma planu. Jaka jest powierzchnia działki?

Obrazek użytkownika ollo23

hmmm powierzchnia działki (działek, bo są malutkie też) to około 3ha
z tego 1ha będzie wydzielone pod drogi itp. i nie będą przeznaczone pod WZ.
Planu nie ma, a w studium jest pod mieszkaniówkę.

Obrazek użytkownika adam

Chodzi mi o powierzchnię działki podlegającej podziałowi. Pytam, bo może masz szansę na podział rolny bez decyzji. Byłoby wtedy łatwiej. Jeśli w wyniku tego podziału powstaną działki o powierzchni powyżej 0,30 ha to rób najpierw podziałem rolnym, potem WZ.

Obrazek użytkownika ollo23

działka nie jest działką rolną...
pytanie jak zrobię teraz WZ a potem podzielę to nie będzie problemów.
Podobno można przenieść decyzje jeśli dz. ma identyczne granice jak w decyzji WZ - prawda to?

Obrazek użytkownika adam

1. Nie kumam. Działka 3 ha, która nie ma planu, WZ i nie jest działką rolną? A co to? Las, woda?

2. Niektóre urzędy przenoszą decyzję po podziale, uważam, że niesłusznie. Musisz się dowiedzieć, jak jest w Twojej gminie.

3. Daj może lepiej link do geoportalu do tej działki, będziemy rozmawiać o konkretach, bo tak rozmowa jest czysto akademicka.

Obrazek użytkownika ollo23

1. w studium jest mieszkaniówka :)
a to nie 1 działka - tylko nieruchomość składająca się z kilku działek, a podział potrzebny na wydzielenie dróg dla miasta - aktualnie tam są składowane jakieś materiały i parking

dlaczego niesłusznie przenoszą? przecież WZ dotyczy danego obszaru jak po podziale będzie to ten sam obszar tylko inne dz.

Obrazek użytkownika adam

A co ma studium do podziału? Jeśli nie ma planu i WZ to dopuszczalny jest podział powodujący wydzielenie działki powyżej 0,3 ha bez jakiejkolwiek decyzji. Nie ma także znaczenia, że nieruchomość składa się z kilku działek (ujęcie wieczystoksięgowe), ale jaką mają te działki powierzchnię i jaka jest Twoja wizja podziału. Dzielisz działkę a nie nieruchomość (podział nieruchomości to odłączenie działek w jej skład wchodzących z KW, a przecież Tobie zależy na fizycznym podziale przestrzeni a nie na odłączaniu działek z księgi).
Skoro podział potrzebny jest w celu wydzielenia dróg dla miasta to nie widzę problemu: decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego w postaci drogi a następnie podział po liniach rozgraniczających na podstawie art. 94 ust. 1 pkt uogn. No chyba, że jest jeszcze coś, o czym nie piszesz.
Kwestia przenoszenia WZ po podziale była już tu omawiana setki razy. Zdania są podzielone. Moje zdanie, oparte na charakterze prawnym decyzji WZ oraz dopuszczalności prawnej jest negatywne, inni mają inne. Podobnie jest z gminami: niektóre przenoszą, inne nie. Dowiedz się, jak jest u Ciebie. A najlepiej zapodaj link do geoportalu.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 1 gość.