Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej - Br-PsIII

Wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej - Br-PsIII


Obrazek użytkownika anonimowy

By anonimowy - Posted on 25 Sierpień 2014

Witam,
To jest moje pierwsze wystąpienie na forum, także proszę o wyrozumiałość:-)

Proszę o pomoc:

Inwestor złożył wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji pod nazwą: budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z przyłączami infrastruktury technicznej i budowie budynku gospodarczego na użytkach i konturach klasyfikacyjnych Br-PsIII. Mój Poprzednik (pracownik, który poszedł na zasłużoną emeryturę) przyjął wniosek oraz wysłał do uzgodnień w/w projekt do starostwa i melioracji. Starostwo wydało postanowienie uzgadniające pozytywnie w/w projekt decyzji pod warunkiem uzyskania zezwolenia na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Moje pytanie brzmi następująco. Co mam teraz zrobić? Czy wydać decyzję odmowną ustalenia warunków zabudowy, czy może wydać decyzję o WZ i w treści tejże decyzji opisać że przed uzyskaniem pozwolenia na budowę należy uzyskać zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej?

W MPZP, który stracił ważność jest oznaczenie MRj.

Z góry dziękuje za pomoc,

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika adam

Co oznacza to MRj? Jeśli to jakaś zabudowa jednorodzinna to czy dysponujesz zgodą na zmianę przeznaczenia? W starych planach często bywało tak, że tych zgód wogóle nie było, więc poszukaj dokładnie.
Poza tym starostwo dało d... Nie można uzgodnić pod warunkiem. Albo uzgadniasz albo nie. Wynika to z faktu, że uzgodnienie projektu decyzji przez organ współdziałający to wyrażenie zgody tego organu na konkretną treść decyzji (wg sądów), nie można pisać "uzgadniam, ale".
Poza tym Br-PsIII to ciągle grunty rolne, natomiast zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wymaga wyłączenia z produkcji. I tu dochodzimy do sedna: starostwo dobrze wie, że w obecnym stanie prawnym inwestor nie uzyska wyłączenia, po co więc to pisze? Pewnie żeby odepchnąć to od siebie. Co z tego, skoro sprawa i tak do nich wróci?
Wracając do tematu: jeśli nie było zgody na zmianę przeznaczenia w starym planie to wydawaj odmowę. Powołaj się na to, że starostwo uzgadnia pod kątem zgodności z przepisami odrębnymi (art. 61 ust. 1 pkt 5), natomiast ty oceniasz, że wymagana jest zgoda na zmianę przeznaczenia (pkt 4), a tej inwestor nie uzyska. Albo dogaduj się z inwestorem, żeby złożył wniosek o zawieszenie postępowania. Prezydent złożył veto to zmiany ustawy przywracającej stary porządek prawny, ale może ono być odrzucone i przepisy wejdą w życie. Wtedy podejmiesz postępowanie i wydasz WZ.

Obrazek użytkownika Łukasz Bartoszewski

Jeżeli dla terenu obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który przeznaczał przedmiotową działkę pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, to podczas procedury sporządzania planu gmina powinna była wystąpić o zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Grunt Br-RIII to grunt rolny zabudowany, jednak to wciąż jest grunt rolny III klasy bonitacyjnej (za grunt rolny zabudowany uznaje się grunty zajęte pod budynki mieszkalne oraz inne budynki i urządzenia budowlane służące produkcji rolniczej, a także zajęte pod ogródki przydomowe w gospodarstwach rolnych). Dowodem na to, że grunt jest „odrolniony” jest zgoda na zmianę przeznaczenia wydana przy procedurze sporządzania planu. Jeżeli nie było wydanej zgody na zmianę przeznaczenia na etapie planu miejscowego, to pomimo, że w planie teren był oznaczony jako MRj (rozumiem, że zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna) to on wciąż jest gruntem rolnym.
W tej sytuacji są dwa warianty:
jeżeli była wydana zgoda na zmianę przeznaczenia na etapie planu miejscowego (nie aktualnego) to ten grunt jest już „odrolniony” i można wydać decyzję o warunkach zabudowy (oczywiście jeżeli pozostałe warunki określone w art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym są spełnione);
jeżeli taka zgoda nie została wydana na etapie nieobowiązującego planu miejscowego, to nie można wydać pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy, ponieważ zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, bez względu na powierzchnię gruntu rolnego, grunt wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Zgoda taka jest możliwa do wydania jedynie na etapie sporządzenia planu miejscowego.

To wszystko powyżej gwoli wstępu :)

Jak sam iju102 piszesz: „Starostwo wydało postanowienie uzgadniające pozytywnie w/w projekt decyzji pod warunkiem uzyskania zezwolenia na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę”.
Zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej, to nie to samo co zgoda na zmianę przeznaczenia gruntu rolnego na cele nierolnicze. Zezwolenie na wyłączenie gruntów rolnych z produkcji jest wydawane przez Starostwo Powiatowe przed uzyskaniem pozwolenia na budowę dla gruntów, które już uzyskały zgodę na zmianę przeznaczenia.
Być może Starostwo wie coś więcej i wydało takie postanowienie ponieważ wie, że ten grunt był już „odralniany”? Być może jednak zagalopowali się i stwierdzili, że jak był plan z oznaczeniem Mrj to była też wydana zgoda na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Jeżeli wydali takie postanowienie nie sprawdzając, że była zgoda to zrobili to nieprawidłowo.

Reasumując: musisz wiedzieć czy była wydana zgoda na zmianę przeznaczenia gruntu w trakcie procedury nieobowiązującego planu czy też nie.
Jeżeli była zgoda to wydajesz pozytywną decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli takiej zgody nie było wydajesz decyzję o odmowie ustalenia warunków zabudowy.

Pozdrawiam,
Łukasz Bartoszewski

Filip KOCZOROWSKI kancelaria urbanistyczna

KOCZOROWSKI kancelaria urbanistyczna



Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 28 gości.