Jesteś tutajForums / Oprogramowanie / Współrzedne punktu w AutoCad?

Współrzedne punktu w AutoCad?


Obrazek użytkownika Łukasz Grzesiak

By Łukasz Grzesiak - Posted on 09 Luty 2011

Witam!

Mam takie pytanie. Każdy rysunek w CADzie ma swój GUW, domyślnie tożsamy z LUW oznaczający początek układu współrzędnych na 0.0 (X,Y) - Z w planach 2D nie ma znaczenia i zawsze musi wynosić 0.
Mam pytanie. Czy jeśli ustawię rysunek wg przysłowiowego krzyżyka na mapie syt.-wysokościowej pozyskanej z zasobu geodezyjnego wg określonych współrzędnych kartezjańskich pozyskanych z geodezji, to rysunek planu nałoży się na odpowiednie miejsce np. w EWMAPIE?... czy może lepiej korzystać z okna "położenie geograficzne" w AutoCAD? Czy w ogóle w CADzie jest możliwe sprzężenie położenia rysunku z jego faktycznym położeniem geograficznym? Czy tylko jest to możliwe w typowych programach GIS?

Pozdrawiam
Łukasz

Obrazek użytkownika Monika Kozanecka

Witaj, rysowanie w układzie współrzędnych w cadzie jest jak najbardziej możliwe. Osobiscie używam tej  funkcji w projektach drogowych, tu wyłącznie posługuje się współrzednymi dzięki którym jestem w stanie wyznaczyć odpowiednie elementy drogi (np. początek krzywej przejściowej itp.).  Z tego co się orientuje istnieje możliwość podczytania bazy punktów o konkretnych współrzednych z SQL, np. lokalizacji wież wiatrowych (byłam tylko widzem podczas podczytywania i niewiele pamiętam, ale myśle że znajdziesz jakieś info w sieci). Zauważ, że mapy ektronicze pozysane z ośrodka wczytują się automatycznie we właściwe miejsce w układzie współrzędnych.

m.s

 

Urbanistyka , komunikacjaNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 7 gości.