Jesteś tutajWpływ nowej stawki VAT na ceny nieruchomości

Wpływ nowej stawki VAT na ceny nieruchomości


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
www.urbanity.pl

Od 1 stycznia 2011 roku nowa stawka VAT obowiązuje również na rynku nieruchomości. Część zainteresowanych kupnem obawia się wzrostu cen mieszkań. Warto jednak pamiętać, że VAT to tylko jeden z wielu elementów składowych ceny mieszkania.
Z Nowym Rokiem Ministerstwo Finansów zmieniło zasady stosowania preferencyjnych stawek podatku od towarów i usług. Uległy one ograniczeniu w czasie i można było z nich skorzystać na starych zasadach do dnia 31 grudnia 2010 roku. Od 1 stycznia mieszkania o powierzchni do 150m2 opodatkowane są 8% (wcześniej 7%). Nowa stawka 23% (wcześniej 22%) obowiązuje za każdy metr powyżej wspomnianego metrażu.
- Jako deweloper liczymy się z pewnymi utrudnienia wynikającymi z nowych regulacji względem podatku VAT, głównie na etapie budowy. Spodziewamy się w tym roku lekkich podwyżek i różnic w fakturach zakupowych usług budowlanych. Co do zmian w cenach, to są one odczuwalne jedynie w przypadku największych mieszkań, dla których od nowego roku obowiązuje wyższa stawka podstawowa w wysokości 23%. Przykładowo przy zakupie mieszkania 200m2, 3/4 raty jest objęte stawką podatkową 8% VAT, a pozostała część stawką 23%. W tym wypadku jednak zmiany podatkowe odnoszą się do bardzo małej części rynku nieruchomości (ok. 2%) - mówi Maciej Mosiej, dyrektor zarządzający Layetana Developments

Czytaj całość: www.urbanity.pl/wiadomosc7531/wplyw-nowej-stawki-vat-na-ceny-nieruchomosciNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 3 gości.