Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Uzgadnianie studum przez RDOŚ

Uzgadnianie studum przez RDOŚ


Obrazek użytkownika adam

By adam - Posted on 21 Czerwiec 2013

Czy ktoś z Was słyszałem o przypadkach, że wojewodowie nie skarżą studium mimo, że miało negatyw od RDOŚ? Słyszałem, że warmińsko - mazurski podobno tak robi argumentując to tym, że uzgodnienie z RDOŚ nie jest wymagane uopzp a jedynie ustawą o ochronie przyrody, więc nie jest obligatoryjne i nie wynika z procedury planistycznej. Właśnie robię studium i nie chciałbym się przekonać, że jednak tak nie jest, a dostałem negatyw, który - uważam - jest niesłuszny, tylko RDOŚ nie chce o tym słyszeć.
Może ktoś słyszał o takich praktykach i mógłby coś więcej o tym powiedzieć, a może zna jakieś orzeczenia sądowe?

Obrazek użytkownika duhowny

Moim zdaniem nieważne gdzie jest zapisany wymóg uzgadniania studium z RDOŚ, uzgodnienie musi być, i musi być pozytywne (lub jeśli nie nadejdzie odpowiedź w ustawowym terminie, to można uznać za uzgodniony). Jest ewidentną dziurą prawną niewpisanie wymogu uzgodnienia studium z organami uzgadniającymi na podstawie przepisów odrębnych (jest taki zapis w przypadku planu) w sytuacji, gdy w właśnie w przepisach innych niż ustawa o pizp jest wymóg przeprowadzenia takiego uzgodnienia.
Nie dziwi zatem fakt, że w końcu ktoś stwierdził, że skoro w ustawie o pizp nie ma mowy o uzgodnieniu z RDOŚ, to takie uzgodnienie nie musi być pozytywne, bowiem w ustawie o ochronie przyrody nie ma mowy o trybie przeprowadzenia takiego uzgodnienia przez organ - nie wiadomo czy jest to uzgodnienie wg KPA, jaki jest termin odpowiedzi i w końcu czy forma uzgodnienia musi być pozytywna.
Ciekawy przypadek, jednak np w śląskim negatywny RDOŚ jest powodem do uchylania uchwały (przynajmniej z mojego doświadczenia, może ktoś ma inne?). Wiadomo, mamy 16 interpretacji prawa przez wojewodów, więc może u Ciebie akurat takie rzeczy przechodzą - warto zapytać w nadzorze. W śląskim mamy czasami ciężkie życie z RDOŚ i zawsze trzeba pchać projekt aż do uzyskania pozytywnego uzgodnienia. W podkarpackim jest podobnie.
Dodam tylko, że uzgodnienie z RDOŚ jest konieczne tylko wtedy, gdy masz w studium którąś z form ochrony przyrody wyszczególnionych w ustawie (a że warmińsko - mazurskie to pewnie masz ;))

Planowanie przestrzenne w Polsce to pole minowe z ciągłym ostrzałem na wysokości kolan.

Obrazek użytkownika grzegorz-łódź

Co masz na myśli pisząc negatywne uzgodnienie?
Uzgodnienie jest lub nie! Odmowa uzgodnienia w decyzji = brak uzgodnienia.

Czym innym jest strategiczna ocena oddziaływania na środowisko - tu oddziaływanie może być negatywne - ale to jest inna historia i inne przepisy.

Obrazek użytkownika Martynian Szreder

Jeśli takie działanie wojewody miało miejsce to raczej to odosobniony przypadek. Brak uzgodnienia z RDOŚ projektu studium obejmującego prawne formy ochrony przyrody jest traktowane jako naruszenie art. 11 pkt 9 u.p.z.p. w zw. z art. np. 23 ust. 5 ustawy o ochronie przyrody. Nie zmienia tego brak określenia w u.p.z.p. obowiązku uzgadniania projektu studium na podstawie przepisów odrębnych czy też brak określenia trybu przeprowadzenia przedmiotowych uzgodnień w przepisach odrębnych, choć jest to pewną „niedoskonałością”. Więcej w wyroku WSA w Gdańsku sygn. akt. II SA/Gd 812/10 z dnia z 2011-03-02.



Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 23 gości.