Jesteś tutajForums / Zmiany legislacyjne / Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - a kwestie planów miejscowych

Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - a kwestie planów miejscowych


Obrazek użytkownika Joanna Borzuchowska

By Joanna Borzuchowska - Posted on 02 Grudzień 2010

Witam,
w ustawie z maja 2010r. jest art:
Art. 46.1. " miejscowy plan (…) nie moze ustanawiac zakazów, a przyjmowane w nim rozwiazania nie moga uniemozliwiac lokalizowania inwestycji celu publicznego z zakresu lacznosci publicznej"
Art. 46.2. Jezeli lokalizacja inwestycji celu publicznego z zakresu lacznosci publicznej nie jest umieszczona w planie miejscowym, dopuszcza sie jej lokalizowanie, jezeli nie jest to sprzeczne z okreslonym w planie przeznaczeniem terenu ani nie narusza ustanowionych w planie zakazów lub ograniczen. Przeznaczenie terenu na cele zabudowy wielorodzinnej, rolnicze, lesne, uslugowe lub produkcyjne nie jest sprzeczne z lokalizacja inwestycji celu publicznego z zakresu lacznosci publicznej, a przeznaczenie terenu na cele zabudowy jednorodzinnej nie jest sprzeczne z lokalizacja infrastruktury telekomunikacyjnej o nieznacznym oddzialywaniu.

Art. 75. 1. Przepis art. 46 stosuje sie do planów miejscowych obowiazujacych w dniu wejscia w zycie ustawy.
2. W terminie 12 miesiecy od dnia wejscia w zycie ustawy, gminy dostosuja tresc planów miejscowych obowiazujacych na obszarze ich wlasciwosci do wymagan okreslonych w art. 46 ust. 1. (...)

Czy nie ma sprzeczności pomiędzy art. 46 ust 1 (mowa o braku zakazów) i 46 ust 2 ("dopuszcza sie jej lokalizowanie, jezeli nie jest to sprzeczne...") ? Czy nie będzie zamieszania w związku z dostosowaniem już uchwalonych planów miejscowych ?

Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Dostosowanie już obowiązujących planów prawdopodobnie nigdy nie doczeka się realizacji. Coraz więcej jest głosów, że art. 75 jest nie do zrealizowania. Proszę poczytać relacje z debat z UKE - osnośniki pojawiały się już kilkakrotnie na portalu.

Co do sprzeczności - to myślę, że w art. 46.2 chodziło ustawodawcy o to, że np jeśli teren przeznaczony jest pod boisko, to trudno na tym terenie lokalizować maszt telefonii komórkowej. Zakazy zakazami, ale czasem po prostu inwestycja jest niemożliwa do zrealizowania.

Z tego co mi wiadomo UKE odstępuje powoli od bezwzględnych zapisów o zakazie - chociaż art. 46.1 obowiązuje nadal.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Anna Pero

Z uwagi na pojawiające się artykuły (do których odnośniki znajdują się również na stronach Urbanistyki.Info) dot. ust. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych chciałabym odświeżyć temat.

Do lipca powinny być zmienione plany uniemożliwiające lokalizacji inwestycji z zakresu łączności. Ciekawa jestem, czy ktokolwiek zabrał się za te zmiany? W urzędzie, w którym pracuję uznaliśmy, że te przepisy są niewykonalne i postanowiliśmy poczekać na co się wydarzy w lipcu?

Jestem ciekawa czy wojewodowie wydadzą tysiące zarządzeń zastępczych? Czy zmianie ulegnie w/w ustawa? Jakie strategie obraliście w Waszych urzędach?Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 12 gości.