Jesteś tutajUrbanistyka w procesach inwestycyjnych

Urbanistyka w procesach inwestycyjnych


Martyna Sobecka Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej

Konferencja „Urbanistyka w procesach inwestycyjnych” została zorganizowana przez poznański oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich i włączona do programu targów „Gmina 2010”, odbywających się jednocześnie z targami „POLEKO” i „KOMTECHNIKA” na ternie MTP.

 Konferencję rozpoczęto od wręczenia nagród w I edycji konkursu na „Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce” (organizator: TUP Oddział Poznań), którego rozstrzygnięcie miało miejsce 4 listopada br. Pierwszą nagrodę zdobyła realizacja projektu „Rewitalizacja obszaru staromiejskiego w Wągrowcu poprzez przebudowę płyty Rynku i rewaloryzację kamienic”. Wyróżniony został także projekt „Międzychód – zielona przestrzeń. Rewitalizacja miasta poprzez tworzenie i łączenie terenów zielonych”, który przedstawiał nie jedna przestrzeń publiczną, ale całe ciągi przestrzeni publicznych ściśle związanych z zielenią miejską. Oba projekty zostały przedstawione publiczności w formie prezentacji multimedialnej.

 
Pierwsze wystąpienie zastępcy dyrektora Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji Poznania dotyczyło przede wszystkim narzędzi wykorzystywanych w procesie inwestycyjnym. Prezentacja rozpoczęła się od stwierdzenia: „…że aby się rozwijać, trzeba koniecznie sprzyjać procesom rozwojowym w zakresie urbanistyki i inwestycji…”, a miasto powinno w swych działaniach łączyć trzy aspekty: zasadę zrównoważonego rozwoju, szeroko pojęty interes mieszkańców i interes biznesu.
Podkreślono jak ważnym elementem dla rozwoju miasta  jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który upraszcza procesy inwestycyjne. Przedstawiono statystyki dot. zagospodarowania przestrzeni wykonane przez pracowników Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, a także podstawowe informacje na temat procesu budowlanego, a następnie zakres działalności BOIiPI.
 
 
 
Kolejne wystąpienie  menagerów: Marka Wasilewskiego  i Agaty Rogoś dotyczyło projektu  rewitalizacji „Nowej Gazowni”,  poprzez nadanie nowej funkcji użytkowej terenom zespołu przemysłowego gazowni i wodociągów miejskich. Przedstawiono projektowane trzy najważniejsze funkcje:
·    pozycjonowanie miasta Poznania na mapie Polski i Europy: Poznań ma być kulturalną zachodnią bramą do naszego kraju;
·    rewitalizacja terenu poprzemysłowego położonego w ścisłym centrum miasta (450 m od Starego Rynku), a więc na obszarze bardzo atrakcyjnym;
·    funkcja symboliczna – ikona: po pierwsze zabudowania zespołu gazowni i wodociągów to wysoko ceniony kompleks architektoniczny, a więc pełni on funkcje estetyczne, jest symbolem czasów swojej świetności, po drugie: zespół ten zwany „Zakładem Siły, Światła i Wody” to symbol dalece posuniętego rozwoju przemysłowego Poznania, którym miasto się zawsze szczyciło.
Po rewitalizacji symboliczna funkcja przemysłowa ma nabrać cech metaforycznych – w tych samych budynkach znajdować się będą przestrzenie wysokiej kultury – hale, galerie, sale teatralne, koncertowe. Projekt przewiduje też aranżację ogrodu. Całość – ma tworzyć nową przestrzeń publiczną w Poznaniu, w pełni dostępną dla mieszkańców i gości, potrzebną zwłaszcza w dobie prywatyzacji przestrzeni publicznych. Założono także, że „Nowa Gazownia”  będzie doskonale równoważyć i dopełniać inny ważny punkt w Poznaniu – stadion miejski, będąc niejako drugim płucem miasta poprzez stworzenie udanej kombinacji biznesu, sztuki i wysokiej kultury.
Nazwa Nowa Gazownia powstała na przekór tendencji, że wszystko w Poznaniu musi być Stare, aby być wiarygodne: Stary Rynek, Stary Browar itd. Nowa Gazownia nie potrzebuje takiego uwiarygodnienia, ona jest stara, ale jednocześnie zwrócona ku przyszłości, ku nowym zadaniom, stąd – przekornie – Nowa Gazownia.
 
„Wisienką” na konferencyjnym torcie była prezentacja projektu przebudowy dworca kolejowego w Poznaniu, przedstawiona przez przedstawiciela PKP – Grzegorza Tomaszewskiego i jednego z twórców projektu – architekta Marka Tryzybowicza.
Trafnie podsumowano, że tereny kolejowe położone w centrum Poznania stanowią obecnie jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc inwestycyjnych. Z punktu widzenia twórców projektu  Dworzec Zachodni  jest „…terenem inwestycyjnym, na którym dzisiaj stoi dworzec…”, a ideą jego zagospodarowania winno być bezkolizyjne łączenie funkcji komercyjnych z publicznymi.
 
 
 Konferencja zakończyła się interesującą dyskusją uczestników.
 
 


Martyna Sobecka

Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej

 

 

 

 

 

 

 

Your rating: None Average: 5 (1 vote)


Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 10 gości.