Jesteś tutajForums / Urbanistyka na studiach / Urbanistyka po studiach z gospodarki przestrzennej

Urbanistyka po studiach z gospodarki przestrzennej


Obrazek użytkownika MatiDas

By MatiDas - Posted on 20 Październik 2011

Witam, mam pytanie dotyczące zdobycia uprawnień urbanistycznych po ukończeniu studiów z gospodarki przestrzennej. Z tego co powiedziano nam na uczelni to po ukończeniu studiów licencjackich a potem magisterskich NIE MOŻEMY ubiegać się o uprawnienia urbanistyczne ponieważ do tego potrzebny jest tytuł inżyniera lub magistra inżyniera i to z uczelni technicznej a nie ekonomicznej.
Czy rzeczywiście żeby ubiegać się o uprawnienia urbanistyczne trzeba spełnić takie kryteria? To taka wielka różnica czy zdobędę tytuł magistra na Politechnice czy na Uniwersytecie Ekonomicznym?

Obrazek użytkownika Łukasz Piwnicki

Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak uprawnienia urbanistyczne - jest wpis na listę członków Izby Urbanistycznej i to już od dobrych kilkunastu lat, uprawnienia podawane są tylko i wyłącznie jako maniera przez niektórych je posiadających, obecnie obowiązuje wpis na listę członków Izby Urbanistycznej; (np.: ZOIU)

Po drugie w życiu nie słyszałem większej bzdury niż stwierdzenie, żeby starać się o wspomniany powyżej wpis na listę trzeba mieć inżyniera lub mgr inż;

Jedyne powiedzmy dodatkowe wymagania są dla ludzi, którzy starając się o wpis na listę członków nie mają wykształcenia z gospodarki przestrzennej, urbanistyki, architektury...

(nie rozmawiamy tutaj o jakości tego wykształcenia)

A tak poza tym kto Ci naopowiadał takich historii?

A na koniec, ten portal wielokrotnie poruszał ten temat więc opcja SZUKAJ nie boli, na prawdę, spróbuj następnym razem ;)

Człowiek z branży...

Obrazek użytkownika Łukasz Grzesiak

Kwestię wymogów co do wpisu na listę członków właściwej okręgowej izby urbanistów reguluje ustawa o samorządzie zawodowym architektów, urbanistów oraz inżynierów budownictwa. Do tego należy jeszcze przejrzeć zapisy uszczegóławiające niejako tą ustawę w postaci regulaminu postępowania kwalifikacyjnego. Nie ma tam nigdzie napisane nic o tym, że kryterium do wpisu na listę jest tytuł inżyniera, ponieważ są ludzie m.in. po gospodarce przestrzennej czy geografii, o różnych specjalnościach i zainteresowaniach. Wprowadzono Was w błąd. Natomiast, aby przejść egzamin/rozmowę kwalifikacyjną trzeba umieć się wykazać praktyką zawodową i teorią z zakresu planowania przestrzennego.

Dziś wiele uczelni, nawet uniwersytety proponuje tytuły inżynierskie w dobie niżu demograficznego, bo jest to chwyt marketingowy w kontekście tzw. kierunków zamawianych. Nic więcej. Niedługo bedzie nadprodukcja inżynierów.

Ponadto nie ma dziś uprawnień urbanistycznych, podstawą do wykonywania zawodu jest wpis na listę właściwej izb okręgowej.

Dokładne info poniżej:
http://zoiu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=33&Itemid=71...
oraz
http://zoiu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=32&Itemid=72...

Tyle i aż tyle
Pozdrawiam
Łukasz

Obrazek użytkownika MatiDas

dziękuję za odpowiedź :)

PozdrawiamNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 10 gości.