Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / uchwała a przystąpienie

uchwała a przystąpienie


Obrazek użytkownika P l a n i s t a

By P l a n i s t a - Posted on 03 Październik 2013

Słuchajcie nie ma przepisu, który określa w jakim czasie po podjęciu uchwały gmina powinna uruchomić przystąpienie, ale czy gminie nie grożą żadne konsekwencje kiedy po podjęciu uchwały zwleka w nieskończoność z uruchomieniem całej procedury?

Obrazek użytkownika Paweł Kowalski

Nie. Ja mam uchwałę intencyjną z 2006 roku ale nie ma potrzeby sporządzania planu miejscowego. Z drugiej strony, jeżeli radni dla własnego widzimisię podejmą jednocześnie 30 uchwał intencyjnych dla całej gminy to burmistrz musi zatrudnić sześciu nowych ludzi (przynajmniej), aby procedury nie stały w miejscu. W gminie od planów miejscowych jestem sam, a uchwał intencyjnych mam 24 - maksymalnie naraz poprowadzę 5 może 6 procedur, a co z resztą - leży i czeka.

Obrazek użytkownika adam

Gdzieś widziałem wyrok jakiegoś sądu oraz mówiono mi na jakimś szkoleniu, że jeśli się nastuka uchwał intencyjnych i ich nie realizuje to gmina może zostać posądzona o bezczynność w prowadzeniu postępowań. Wywodzone jest to stąd, że wykonanie uchwały intencyjnej, czyli właściwie rozpoczęcie prac nad planem, powierza się wójtowi, który od tego momentu jest zobowiązany prowadzić procedurę. A jeśli tego nie robi to nie wykonuje swoich obowiązków i jest w bezczynności. Takie było rozumowanie. Ale szczerze mówiąc to nie znam przypadku, żeby ktoś się na coś takiego skarżył i wygrał.

Obrazek użytkownika s.w.

W przypadku uchwały wywołującej i braku rozpoczęcia prac nad sporządzaniem projektu planu miejscowego przez Wójta nie można mówić o bezczynności tego organu. Bardzo często zdarza się tak, że gminy nie posiadają swoich pracowni planistycznych a co za tym idzie muszą posiadać środki finansowe na zlecenie tych prac, a co wtedy kiedy w budżecie nie ma na taki wydatek pieniędzy. Gdyby przyjąć, że Wójt pozostawałby w bezczynności nie przystępując do sporządzania projektu planu miejscowego zaraz po podjęciu uchwały przez radnych to byłoby to znakomite narzędzie do nadużyć przez opozycyjnych radnych, którzy posiadali by większość w radzie i znali by sytuację budżetową gminy.
Można sobie jedynie wyobrazić taką sytuację, że w uchwale wywołującej rada zakreśli czas Wójtowi na rozpoczęcie procedury wtedy termin ten go wiąże, w innym przypadku nie ma obowiązku prowadzenia tej procedury od razu po podjęciu uchwały.

Obrazek użytkownika Maja Perskiewicz
s.w. napisał/a:

Bardzo często zdarza się tak, że gminy nie posiadają swoich pracowni planistycznych a co za tym idzie muszą posiadać środki finansowe na zlecenie tych prac, a co wtedy kiedy w budżecie nie ma na taki wydatek pieniędzy.

Gmina nie może podjąć uchwały o przystąpieniu do sporządzenia mpzp nie mając zabezpieczonych środków w budżecie.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 1 gość.