Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Specyfikacja przetargowa a szczegóły techniczne dot. mpzp

Specyfikacja przetargowa a szczegóły techniczne dot. mpzp


Obrazek użytkownika Piotr F

By Piotr F - Posted on 26 Lipiec 2013

Czy gmina w specyfikacji zamówienia do przetargu może określić szczegółowe wytyczne dotyczące tworzenia mpzp, które będą musiały być uwzględnione przy tworzeniu mpzp przez urbanistę, który wygra przetarg? Np. wysokości obiektów, konieczność wyznaczania stref - wielkości tych stref, minimalne szerokości dróg? Spotkał się kiedyś ktoś z czymś takim?

Obrazek użytkownika marta_s

Gmina do specyfikacji załączyła kartę programową, a w niej m.in. dokładny wzór tekstu planu oraz własne oznaczenia przeznaczenia terenów wraz z symbolami (w większości zgodne z rozporządzeniem). Natomiast nie było tam nic na temat konkretnej szerokości dróg, czy wysokości budynków. Dzięki temu wszystkie plany w gminie opracowywane są według jednego schematu i są łatwiejsze do interpretacji. W praktyce, po odpowiednim uzasadnieniu zmian, nie musieliśmy się tak sztywno trzymać gminnego "przodka" planu.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Piotr F

Ok, jeśli gmina ma przyjętą pewną standaryzację dotyczącą opracowań, to ustalenia, o których piszesz, moim zdaniem są jak najbardziej uzasadnione. Ja natomiast mówię o wrzucaniu do specyfikacji parametrów, które tak naprawdę powinny być ustalane w MPZP.
Zastanawiam się czy to jest zgodne z prawem?

Obrazek użytkownika adam

Pewnie zgodne, natomiast czy logiczne...? Tak naprawdę konkretne parametry zabudowy czy sposób zagospodarowania zależy od wielu czynników, które wychodzą podczas samych prac nad planem. Gmina dała takie a nie inne warunki w przetargu a np. organ uzgadniający poda inne w odmowie uzgodnienia i co?
Znam taki przypadek, że co prawda gmina nie podawała takich wytycznych, natomiast zarząd dróg powiatowych zażyczył sobie, żeby szerokości dróg w liniach rozgraniczających były takie, jak szerokości działki drogowej (ok. 5 m), bo nie mają kasy na wykup gruntów pod pas o szerokości zgodnej z rozporządzeniem. Inaczej nie uzgodnią. Nie poruszam tu kwestii zgodności z prawem takiego żądania, ale co by było, gdyby wykonawca miał w specyfikacji i umowie wymóg szerokości z rozporządzenia?
Trochę bez sensu takie szczegółowe opisywanie w SIWZ. Powinno się raczej podawać ogólne założenia planu, reszta wychodzi w praniu.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 20 gości.