Jesteś tutajSeminarium "JESSICA i JEREMIE - praktyczne aspekty wdrażania"

Seminarium "JESSICA i JEREMIE - praktyczne aspekty wdrażania"


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
www.mrr.gov.pl

 

- Jednym z mierników sukcesu polityki spójności w Polsce będzie efektywność wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Blisko 770 mln euro trafi do nich z Programów Regionalnych w formie pożyczek i gwarancji – powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman otwierając seminarium „JESSICA i JEREMIE – praktyczne aspekty wdrażania”. Spotkanie odbyło się 14 października 2010 r. w Warszawie.
 
JEREMIE (Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises) i JESSICA (Joint Sustainable Support for Sustainable Investmen in City Areas) to opracowane przy współudziale Komisji Europejskiej inicjatywy oferujące instrumenty inżynierii finansowej, których zadaniem jest udzielanie wsparcia w postaci zwrotnych inwestycji (np. gwarancji, pożyczek, także na rozwój obszarów miejskich).
 
W ramach JEREMIE wsparcie przeznaczone jest dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. JESSICA inwestuje w projekty dotyczące rozwoju miast i podniesienia ich atrakcyjności. Obie inicjatywy nie stanowią odrębnych programów wsparcia. W Polsce wdrażane są  w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Pięć województw zdecydowało się na uruchomienie JEREMIE - wielkopolskie, pomorskie, zachodniopomorskie, łódzkie, dolnośląskie. Inwestycje w obszary miejskie, z wykorzystaniem mechanizmów właściwych dla inicjatywy JESSICA, realizowane będą w województwach wielkopolskim, zachodniopomorskim, śląskim i pomorskim. Lista chętnych prawdopodobnie wydłuży się o województwa łódzkie oraz mazowieckie - Liczę na to, że więcej regionów zdecyduje się na taki krok – powiedział przedstawiciel Komisji Europejskiej Patrick Amblard. - Zalety instrumentów inżynierii finansowej to przede wszystkim zacieśnienie współpracy pomiędzy administracją i sektorem prywatnym oraz większa efektywność korzystających z nich przedsiębiorstw. Konieczność zwrotu pożyczki stanowi bodziec do lepszych wyników – zaznaczył.
 
Celem zorganizowanego z inicjatywy Komisji Europejskiej seminarium była przede wszystkim wymiana doświadczeń – Pokazywanie dobrych praktyk czy dzielenie się know-how jest niezwykle istotne. Polskie regiony dopiero uruchamiają tę formę pomocy – podkreślił wiceminister Hetman. Prezentacje na temat funkcjonowania inicjatyw w ich krajach wygłosili przedstawiciele Czech, Węgier i Wielkiej Brytanii.
 
Uczestnicy seminarium  zapoznali się również ze stanem wdrażania obu instrumentów w Polsce. - W przyszłości będą one odgrywać coraz większą rolę w realizacji polityki spójności. Musimy stworzyć takie warunki, by beneficjenci nabrali przekonania, że wsparcie zwrotne jest bardziej efektywne – podsumował wiceminister Hetman.
 


Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 3 gości.