Jesteś tutajSłów kilka o konferencji w sprawie energetyki wiatrowej w planowaniu przestrzennym…

Słów kilka o konferencji w sprawie energetyki wiatrowej w planowaniu przestrzennym…


Łukasz Grzesiak, Redakcja Urbanistyka.info

 

W dniu 25 listopada br., pod patronatem urbanistyka.info, w Poznaniu w ramach targów POLEKO, Poznański Oddział TUP zorganizował konferencje poświęconą problematyce i zagadnieniom związanym z lokalizowaniem, uwarunkowaniami i kierunkami rozwoju energetyki wiatrowej w planowaniu przestrzennym.
 
Zaprezentowana tematyka była tak skonstruowana, aby w miarę przekrojowo ukazać problem – od zagadnień stricte urbanistycznych i środowiskowych (środowiska przyrodniczego i kulturowego), poprzez akustyczne, po zdrowotne. Wszystko to zostało podsumowane ciekawą dyskusją zgromadzonych gości z prelegentami (i nie tylko – również między samymi gośćmi „wybuchły” żarliwe polemiki) na tematy związane z przedmiotem konferencji, gdzie jak nie trudno przewidzieć najwięcej czasu, obaw i wątpliwości wyrażono wobec zagadnieniom hałasu w środowisku. Było tym ciekawiej, iż konferencja oprócz grona urbanistów i architektów, zgromadziła także przedstawicieli innych branż – izb gospodarczych, stowarzyszenia energetyki wiatrowej, kancelarii prawniczych, akustyków, lekarzy, przedstawicieli organizacji ekologicznych oraz samorządowców i przedstawicieli urzędów odpowiedzialnych za środowisko przyrodnicze. Czego mogliśmy się dowiedzieć i nad czym podyskutować? Ogólne wprowadzenie do konferencji i podstawowe dane na temat energetyki wiatrowej w Polsce i w Europie przedstawił przedstawiciel PSEW, później urzędnicy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. przedstawili swoje stanowisko w sprawie prawidłowych rozwiązań z tego zakresu jakie powinny znajdować się w planie miejscowym oraz prognozach oddziaływania na środowisko, a później już w procesie inwestycyjnym – w raporcie oddziaływania na środowisko, jako niezbędnym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wspomniano także o podstawowych błędach, jakie są udziałem inwestorów ubiegających się o takie inwestycje. Godne uwagi było także wystąpienie przedstawiciela Towarzystwa Ochrony Ptaków „Salamandra”, który dokładniej naświetlił problem migracji ptaków w kontekście farmy wiatrowej oraz obszarów Natura 2000, wdając się w polemikę ze swoim przedmówcą ze Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Druga część konferencji skupiła się na zagadnieniach akustycznych i urbanistycznych. Wykład prof. Makarewicza traktował o problematyce hałasu w kontekście siłowni wiatrowych (swoją drogą – niezmiernie ciekawy), a praktyk z zakresu urbanistyki zaprezentował typowe problemy dotyczące planowania przestrzennego z zakresu farm wiatrowych i niedostatków prawa w tym zakresie. W końcowym etapie konferencji mogliśmy usłyszeć jeszcze o zagadnieniach medycznych mogących potencjalnie dotyczyć farm wiatrowych.
Jedno jest pewne: tego zagadnienia nie sposób pominąć w naszej codziennej pracy, tym bardziej, iż jest to jeden z priorytetów zrównoważonego rozwoju energetyki w UE, w kontekście całych polemik jakie się toczą za jej sprawą.
 
Zapraszamy do dyskusji na forum Portalu.
 
 
Łukasz Grzesiak
Redakcja
Urbanistyka.info
 

 

Your rating: None


Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 11 gości.

Użytkownicy online