Jesteś tutajRegiony w centrum uwagi

Regiony w centrum uwagi


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
www.ec.europa.eu

 

Unijne środki na rozwój regionalny będą od tej pory przeznaczane przede wszystkim na tworzenie nowych miejsc pracy i zrównoważony rozwój. 31 stycznia i 1 lutego politycy dyskutowali na ten temat w Brukseli.
 
Choć gospodarka UE należy do najbogatszych na świecie, to jednak między jej regionami nadal występują duże różnice. W co czwartym regionie PKB na osobę wynosi poniżej 75 proc. unijnej średniej.
 
Zmniejszenie tych dysproporcji ma zasadnicze znaczenie dla gospodarki UE, zwłaszcza w dzisiejszych realiach ekonomicznych. Unijne fundusze regionalne umożliwiają modernizację regionów mniej rozwiniętych, aby UE mogła sprostać wyzwaniom na arenie światowej.
 
W siedmioletnim programie (do roku 2013) na rozwój regionalny przeznaczono około 350 mld euro. Z tych środków współfinansowane są projekty realizowane we współpracy z władzami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi.
 
 
Z raportu opublikowanego w listopadzie 2010 r. wynika, że dzięki tym funduszom powstało dotychczas 1,4 mln nowych miejsc pracy, 34 mln osób znalazły zatrudnienie, a kolejne 36 mln podniosło swoje kwalifikacje. Priorytety to szkolenia - zwłaszcza dla osób z grup mniej uprzywilejowanych - oraz infrastruktura, czyli drogi, koleje i projekty związane z uzdatnianiem wody.
 
Forum Spójności
 
Bieżący okres finansowania dobiega końca. W związku z tym 800 przedstawicieli władz krajowych, regionalnych i lokalnych spotkało się w Brukseli na Forum Spójności, aby zastanowić się, jak lepiej dostosować fundusze do potrzeb regionów.
 
UE uważa, że w przyszłości środki powinny być przeznaczane przede wszystkim na tworzenie nowych miejsc pracy i wzrost gospodarczy, zgodnie ze strategią Europa 2020.
 
Tematem debaty było znaczenie strategii dla osiągnięcia trwałego, inteligentnego, przyjaznego dla środowiska i sprzyjającego integracji społecznej wzrostu. Celem forum było zaoferowanie krajom i regionom UE możliwości wypowiedzenia się na temat finansowania rozwoju regionalnego, zanim Komisja przedstawi swoje pierwsze wnioski legislacyjne w tej sprawie pod koniec tego półrocza.
 
Niektóre kraje i regiony już teraz wydają pieniądze zgodnie ze strategią Europa 2020. Są to między innymi Litwa, Walia i Brandenburgia, które znalazły się wśród laureatów zeszłorocznej edycji konkursu RegioStars.
 
 


Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 8 gości.