Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Przekroczenie norm hałasu przy wydawaniu WZ

Przekroczenie norm hałasu przy wydawaniu WZ


Obrazek użytkownika e_m

By e_m - Posted on 11 Czerwiec 2014

Czy sąsiedztwo wiatraków i przekroczenie na działce (zgodnie z pomiarami powykonawczymi) norm hałasu (powyżej 40 dB) mogą być podstawą do odmowy wydania WZ (brak zgodności z przepisami odrębnymi - normami hałasu)?
Mam przygotować WZ dla zabudowy jednorodzinnej, wśród pól (sąsiedztwo niestety istnieje). Na południe od terenu opracowania znajduje się farma wiatrowa. Wiatraki wybudowane zostały zgodnie z planem miejscowym który był wykonany przed wejściem zmiany ustawy i niestety strefy hałasu nie są objęte planem. Jak dla mnie sytuacja jest patowa - z jednej strony odmowa wydania decyzji na podstawie badań powykonawczych i niewielkiego przekroczenie normy hałasu dla zabudowy jednorodzinnej (w sąsiedztwie nie dla konkretnej działki - ok 50 m w bok - więc dla niej nie mam badań) może nie stanowić dla SKO i sądów wystarczającej podstawy do odmowy. Z drugiej strony wydanie decyzji może narazić gminę na nieprzyjemności z powodu hałasu.

Co w takiej sytuacji będzie poprawne - skorzystanie z art. 61 ust 1 pkt 5 czy wydanie decyzji?

Obrazek użytkownika lodzman

Moim zdaniem nie możesz wydać decyzji odmownej. Projektant opracowujący projekt budowlany domu jednorodzinnego musi przyjąć takie rozwiązania techniczne, żeby spełnione zostały przepisy dot. hałasu i teoretycznie jest to możliwe. Poza tym przepisy dot. hałasu nie są w tym przypadku przepisami odrębnymi (oczywiście chodzi mi o rozporządzenie do ustawy POŚ). Podobnie sprawa wygląda z sąsiedztwem z terenami kolejowymi.

Obrazek użytkownika Tymon

w przepisie odrębnym nie możesz powołać się na rozporządzenie tylko i wyłącznie na ustawęNawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 29 gości.