Jesteś tutajPowszechniejsze usługi administracji publicznej online

Powszechniejsze usługi administracji publicznej online


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
www.ec.europa.eu

 

Komisja przedstawiła pięcioletni plan rozpowszechnienia usług administracji publicznej w Internecie, dzięki którym osoby prywatne i firmy będą mogły zaoszczędzić czas i pieniądze, a UE - zyskać na konkurencyjności.
 
Chociaż rozwój Internetu ogólnie poskutkował zmniejszeniem stosów papierowych dokumentów wymaganych przez urzędy, nie wszystkie służby publiczne w pełni wykorzystują jego możliwości. Plan działań na rzecz administracji elektronicznej służy temu, aby w przyszłości więcej formalności można było załatwić online. Pozwoli to ograniczyć zbędną biurokrację i podnieść jakość usług oferowanych przez urzędy, a zarazem nie będzie się wiązać z żadnymi dodatkowymi kosztami.
 
Plan zakłada, że do 2015 roku z usług administracji elektronicznej będzie korzystać 50 proc. osób prywatnych i 80 proc. firm.
 
Kraje UE będą współpracować ze sobą nawzajem oraz z Komisją, po to by stworzyć usługi e-administracji obejmujące całą Unię. Razem przyjrzą się zwłaszcza dodatkowym obciążeniom, jakie napotykają osoby i przedsiębiorstwa, które mają miejsce zamieszkania lub siedzibę poza swoim krajem ojczystym - jak na razie obciążenia te są poważną przeszkodą dla rozwoju konkurencyjności UE.
 
Obywatele
 
Czynności takie jak zgłoszenie urodzenia dziecka czy zapłacenie podatków w przyszłości mogłyby być wykonywane w domowym zaciszu. Osoby bez łącza internetowego mogłyby uzyskać dostęp do usług online za pośrednictwem telewizora bądź telefonu lub innego urządzenia przenośnego.
 
Usługi online ułatwiłyby również życie tym, którzy przemieszczają się między krajami UE. Jednym z priorytetów przedstawionego planu jest na przykład umożliwienie studentom internetowych zapisów na studia na dowolnym uniwersytecie w UE. Jeśli podjęcie studiów za granicą okaże się równie proste, co w kraju ojczystym, studenci częściej będą brać taką możliwość pod uwagę. W pięciu krajach UE uruchomiono już projekt pilotażowy tego rodzaju.
 
Obywatele będą też mogli aktywnie uczestniczyć w procesie kształtowania polityki dzięki debatom i konsultacjom online.
 
Przedsiębiorstwa
 
Firmy zaoszczędziłyby czas i pieniądze, gdyby większość formalności, takich jak rejestracja działalności, można było załatwić, nie wychodząc z biura. Ponadgraniczne usługi online ułatwiłyby przedsiębiorcom zakładanie filii i rozwijanie działalności w innych krajach UE.
 
Kraje UE opracują teraz szereg ponadgranicznych usług administracji publicznej online, które zostaną stopniowo wprowadzone w życie między rokiem 2012 a 2015. Równolegle Komisja zajmie się oceną tego, jak usługi online mogą pomóc zredukować ilość emisji gazów cieplarnianych w poszczególnych krajach.
 


Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 5 gości.