Jesteś tutajForums / GIS / Planowanie z dostępem do urzedowych baz danych

Planowanie z dostępem do urzedowych baz danych


Obrazek użytkownika duh

By duh - Posted on 24 Październik 2010

Witam.

Chciałbym poruszyć temat wykorzystywania oprogramowania GIS-owkiego w planowaniu przestrzennym przy wykorzystaniu baz danych urzędów. Niektóre z miast (np. Gliwice) posiadają dość mocno rozbudowany geoportal z wieloma warstwami tematycznymi mapy - m.in. ze strukturą własności i użytkowania wieczystego. "Niestety" zdarza się że miasto nie posiada miejskiej pracowni urbanistycznej i zleca wykonanie opracowań firmom prywatnym. W takim wypadku ciekawym rozwiązaniem wydaje się udostępnienie bazy danych urzędu (jednostki odpowiadającej za System Informacji Przestrzennej) na potrzeby pracowni opracowującej plan/studium (korzystanie z odległej bazy danych) przy obopólnej korzyści - urząd mógłby korzystać z planu, jako kolejnej "warstwy" w geoportalu (przy określeniu w specyfikacji formatu i struktury planu) i udostępniać go mieszkańcom umożliwiając interaktywne połączenia z tekstem uchwały.

Czy ktoś spotkał się z zastosowaniem takich rozwiązań? Czy znacie miasta, które posiadają pracownie miejskie korzystające z GIS-u i udostępniające takie "interaktywne" plany? Co sądzicie o takich rozwiązaniach?

Tagi
Obrazek użytkownika Adam Rodziewicz

Rozdzielę problem. Wszystko jest kwestią praw autorskich i praw do dysponowania danym zasobem.
Po pierwsze jeśli urząd na swojej stronie coś wystawia to nie raz musi to zrobić na jakimś podkładzie i tu już zaczynają się schody.
Zgodnie z prawem geodezyjnym wszelkie prace wykonane na takiej mapie zasadniczej powinny być również wniesione do zasobu. Ośrodki geodezyjne wzbraniają się przed przechowywaniem planów jako elementów mapy zasadniczej, ale uważam, że taki dzień nastąpi. Luką w prawie jest mapa do celów urbanistycznych i czy coś takiego może urbanista samodzielnie bez geodety pobrać z zasobu. Drugi problem to zasady dysponowania samym zasobem. Autorzy takiego Geoportalu do dziś bywają oskarżani o bezprawne udostępnienie zasobów geodezyjnych szerokiemu odbiorcy.

Po drugie to kwestia do rozstrzygnięcia czy wystawiana warstwa jest dokumentem. Jeśli tak to uważam, że można go wykorzystać również do celów komercyjnych (bo jego twórca nie powinien mieć do niego żadnych praw autorskich), ale i tak bezpieczniej dla wykonawcy by było aby sam urząd określił na piśmie zasady lub nawet opłaty za takie wykorzystanie.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 2 gości.