Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Plan "pionowy"

Plan "pionowy"


Obrazek użytkownika florekf

By florekf - Posted on 09 Luty 2011

Zastanawiam się jak w mpzp można zapisać taką o to sytuację: Pod wiaduktem mostu Poniatowskiego w Warszawie znajdują się wielkie przestrzenie, które już w części zaadaptowano na centrum handlowe. W innym miejscu powstaje plan miejscowy. Planista chciał przewidzieć mozliwość podobnego rozwiązania (centrum handlowe). W takiej sytuacji plan musi posiadać dwa poziomy,a w rezultacie na mapie ten sam obszar ma dwa przeznaczenia tj. droga publiczna i usługi. Podczas konsultacji przedstawiciel jednej z miejskich jednostek zgłosił do tego zastrzeżenia. Co o tym myślicie?

Obrazek użytkownika Łukasz Grzesiak

Hah... ciekawa sytuacja :)

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

A jak to jest z własnością terenu? Właściwiel terenu usługowego zgodził się na służebność przejazdu, pod warunkiem nie ograniczenia powierzchni do zabudowy?;) Tyle że działkę ewidencyjną stanowi ciągły obszar gruntu, a nie to co nad nią.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Jak sobie dobrze przypominam to w tym roku na Dniu Urbanisty Pan Paweł Cichoński z BRW miał wykład o inwestycji we Wrocławiu przy Placu Grunwaldzkim, gdzie pojawił się podobny problem. Powstał pomysł przejść nadziemnych, ale niestety nie dało się tego zrealizować. Czy ktoś mógłby rozwinąć temat, bo nie chciałbym zmieniać faktów.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika florekf

Teren jest miejski, a sam most istnieje blisko 100 lat. Dokładnie już szczegółow nie pamiętam, bo centrum handlowe w jednej części mostu powstało już kilka lat temu (gdzie planu oczywiscie nie był). Przy okazji mam pytanie o podobny przykład. Budynek Sądu najwyższego w Warszawie- w budynku który powstał już ładne parę lat temu jedno ze skrzydeł przechodzi nad droga publiczną (ul. Bonifraterska. ) Jak taka sytuacja ma sie do polskiego prawa?

http://www.centrumarkada.pl/index.php?id=2

ZTM

Obrazek użytkownika Łukasz Piwnicki

No to może troszkę w temacie ale na nowszym planie...główny projektant Paweł Cichoński, ja byłem jednym ze współautorów.

MPZP dla pl. Społecznego we Wrocławiu, może nie do końca taka sytuacja jaką rozpatrujemy ale podobna, tzw. nadwieszenie/przejście nad drogą wewnętrzną...mające na celu połączenie budynków nad drogą przejściami, które również mogą mieć zadane funkcje...

zastosowane wydzielenie wewnętrzne wraz z symbolem A...tereny 7KDW/1, 7KDW/2, 7KDW/3

tekst + rys. planu: http://wrosystem.um.wroc.pl/beta_4/webdisk/129191%5C1366ru05.pdf

rysunek na str 41 pdf-a

Człowiek z branży...

Obrazek użytkownika pasat

O ile mi wiadomo w planach miejscowych nie zajmujemy się problemami własności terenu lecz ich funkcją, sposobami zagospodarowania i warunkami kształtowania zabudowy. W ich realizacji zaś (ze względu na istniejące Prawo Budowlane) istotne jest natomiast prawo własności. I tutaj kłania się problem tzw. własności podzielonej, tj współwłasności, o którą od kilku lat walczą w naszych prawie o planowaniu przestrzennym niektórzy urbaniści (np. p. G. Buczek).

Generalnie: własność podzielona - współwłasność; w → prawie cywilnym, to odmiana własności, polegająca na przysługiwaniu jakiejś rzeczy, np. nieruchomości gruntowej, jednocześnie więcej niż jednej osobie; własność podzielona może być wykonywana według uprawnień współwłaścicieli lub według szczególnych cech współwłasności zawartych w umowie.

Własność podzielona pozwala zatem na realizację takich różnych "kilkupiętrowych" funkcji. W planach miejscowych dla takich "pionowych planów" powinno wystarczyć uzyskanie zgody właściciela (właścicieli) terenu, jako uzgodnienie, opinię, a także (najlepiej), np. jako wniosek do planu.

Pozdrawiam!Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 23 gości.