Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Odrolnienie gruntów w miastach

Odrolnienie gruntów w miastach


bM's picture

By bM - Posted on 22 wrzesień 2014

Jak wiecie lub nie z dniem 5 września br. wyleciał art.5b z ustawy o gruntach rolnych i leśnych, a tym samym pojawił się art. 10a i zrobił się bajzel. Chciałem się dowiedzieć jak wy interpretujecie ten przepis bo wg mnie nie oznacza on tego samego co obowiązujący art.5b "przepisów ww. ustawy nie stosuje się do gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położone w granicach administracyjnych miast"
art.10a "Przepisów rozdziału 2 nie stosuje się do gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast" tylko, że rodział 2 to nie rozdział 1. Stanowisko Starostwa (czyli wydziału środowiska i lasów) jest niejednoznaczne, czekają na opinię radcy prawnego, a tym czasem wydział architektury tej samej jednostki starostwa wzywa ludzi o doniesienie decyzji na wyłączenie z produkcji rolniczej pomimo, że w wz mają wpisane art.5b bowiem wz wydana została wcześniej i jest wpisane, że wz jest wiążąca dla wydziału architektury. Widać wybiurczo jest wiążąca. Jaka jest wasze stanowisko w tej sprawie? Trzeba uzgadniać teraz odrolniać grunty w miastach czy nie?

Gosia Modras's picture

Nie za bardzo rozumiem pytanie.... przecież odrolnie (przeznaczenie na cele nierolnicze) to nie to samo co wyłączenie z produkcji rolniczej.... to są dwie różne sprawy... Zmiana ustawy nie zmienia dotychczasowego "traktowania" obszarów miejskich ws. odrolnienia.

Pozdrawiam

lodzman's picture

Problem jest następujący:uchylono art. 5b, który mówił, że "Przepisów ustawy nie stosuje się do gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położonych w granicach administracyjnych miast" i wstawiono nowy art. 10a, który mówi : "Przepisów rozdziału 2 nie stosuje się do gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast". Przepisy rozdziału 2 traktują jedynie o zgodzie na wyłączenie, natomiast pozostałe przepisy określają min. sposób wyłączenia. W ramach sposobu wyłączenia w pewnych przypadkach trzeba uzyskac decyzję. Tutaj nie ma już rozróżnienia na wsie i miasta. Stąd całe zamieszanie. Jest to jednak problem postępowania ws wydania pozwolenia na budowę. W świetle nowych przepisów nawet na terenie miast trzeba uzyskać decyję lub zaświadczenie.

bM's picture

jakie zajęło moje Starostwo Powiatowe po konsultacjach z radcą prawnym - WZ na terenach miejskich trzeba uzgadniać na etapie ich opracowywania czyli czas postępowania się z automatu wydłuży bo starostwo zostanie zalane falą wniosków, co do pozwoleń na budowę na terenie miast - doskakuje nam kolejny dokument do projektu budowlanego czyli decyzja na wyłączenie z produkcji lub zaświadczenie, że nie wymaga(pewnie w zamian, że rząd chce znieść pozwolenia na budowę domów aby nie było za łatwo). Właśnie dostałem postanowienie na doniesienie tego świstka czyli jak to powiedział mój inwestor załapaliśmy się na imprezę jeszcze przed rozpoczęciem budowy:)

Michał_'s picture
Gosia Modras napisał/a:

Nie za bardzo rozumiem pytanie.... przecież odrolnie (przeznaczenie na cele nierolnicze) to nie to samo co wyłączenie z produkcji rolniczej.... to są dwie różne sprawy... Zmiana ustawy nie zmienia dotychczasowego "traktowania" obszarów miejskich ws. odrolnienia.

Pozdrawiam

niestety ale ustawa chyba jednak zmienia traktowanie obszarów miejskich?, skoro artykuł 5b wyleciał to oznacza, że trzeba wystąpić z wnioskiem o zmianę przeznaczenia gruntów również dla terenów miejskich? sam już nie wiem, aktualnie opracowuję plan w mieście i mam tam jedną działkę RIII. Przejrzałem nową ustawę i nie znalazłem żadnego innego zapisu pozwalającego na ominięcie wniosku o zmianę przeznaczenia.

edit: właśnie doczytałem, że jest przecież art. 10a, który mówi o przepisach rozdziału 2, a w rozdziale 2 zawarte są zapisy dot. wniosków o zmianę przeznaczenia, czyli jednak w miastach wciąż nie trzeba występować z wnioskami:)

Piotr Ha's picture

Sedno tkwi chyba tylko w tym, że
1. usunięto dotychczasowe zawężenie obejmujące li tylko użytki rolne i rozszerzono przepis na wszystkie grunty rolne (w zakresie określonym w art 2 ustawy)
2. Skoro nie stosuje się na terenie miast przepisów rdz 2, to na terenie miast nie ma potrzeby występować do ministra / marszałka o zgodę na wyłączenie na etapie sporządzania planu. Nie oznacza to jednak, że automatycznie nie ma też decyzji starosty albo dyrektora RDLP (w odniesieniu do lasów) na etapie inwestycji - ta niestety pozostaje.
Zatem - na chłopski rozum - w mieście nie trzeba już zgody ministra, ale decyzja starosty albo dyrektora RDLP jest potrzebna, bo te sprawy są już w rdz 3 ustawy



Nawigacja

Aktywni użytkownicy

Aktualnie jest 0 użytkowników i 13 gości online