Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Odległość linii nieprzekraczalnej zabudowy

Odległość linii nieprzekraczalnej zabudowy


geoinfoguide's picture

By geoinfoguide - Posted on 17 czerwiec 2015

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, obejmującego moją działkę jest uwzględniony zapis dotyczący nieprzekraczalnej linii zabudowy od drogi dojazdowej na 10 metrów.
Szerokość mojej działki to zaledwie 21 metrów. Odejmując z jednej strony 4 metry, a z drugiej aż 10, pozostaje jedynie 7 metrów. Znacząco ogranicza to możliwości architektoniczne i sprawia, że ostateczny efekt wizualny byłby bardzo nieciekawy. Jest to dla mnie krzywdzący zapis.
Przyznam, że kupując tę działkę byłem nieświadomy znaczenia takiego zapisu (to jest jednak moja wina).
Mam w związku z tym pytanie, czy jest jakakolwiek możliwość poparta przepisami, na które można by się powoływać, by trochę "zmusić" gminę do wprowadzenia zmian w zapisach tego planu. Droga od której wyznaczone jest to 10 m. jest drogą prywatną, w przyszłości są pewnie plany, aby ją uczynić gminną. W pobliżu nie przebiegają żadne ciągi.
Na ogół w takich sytuacjach podejmowana jest decyzja o nieprzekraczalnej linii zabudowy na 6 m. Czy zatem nie jest to jakiś błąd dokonany przez planujących?
Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.

lodzman's picture

Napisz coś więcej. Gdzie jest zawarty zapis o odległości od drogi i w jakiej formie? Najlepiej wklej jakis link do tego planu lub skopiuj zapisy o linii zabudowy. Możliwe że zapisy planu mówią o linii zabudowy od drogi dojazdowej (KD), która w planie traktowana jest jako droga publiczna. Jeżeli masz dostęp do drogi wewnętrznej prywatnej - w takim razie 10m nie powinno Cię obowiązywać.

geoinfoguide's picture

Wypis z planu wykonany w Urzędzie Gminy Szaflary ma zapis: Obowiązuje klasyfikacja dróg oraz szerokości rezerw pasów drogowych w liniach rozgraniczających zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2.03.1999 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.
W uzasadnionych istniejącym zainwestowaniem przypadkach dopuszcza się możliwość odstępstw zarówno od ustalonych rezerw pasów drogowych jak też nieprzekraczalnych linii zabudowy, na warunkach indywidualnie uzgodnionych z administratorem drogi.
Do tego jest załącznik w postaci mapy gdzie zarówno od drogi powiatowej, jak i od drogi dojazdowej jest zaznaczona nieprzekraczalna linia zabudowy w odległości 10 m.
Pracownik gminy mówi, że jest to niewątpliwie błąd, bo ktoś przy konstrukcji mapy zrobił tak samą odległość jak przy drodze powiatowej, ale teraz nie da się tego już zmienić. Próbowałem nawet porozumieć się, że pokryję koszty takiej zmiany, ale nikt nie chce podjąć tego tematu.

lodzman's picture
geoinfoguide napisał/a:

W uzasadnionych istniejącym zainwestowaniem przypadkach dopuszcza się możliwość odstępstw zarówno od ustalonych rezerw pasów drogowych jak też nieprzekraczalnych linii zabudowy, na warunkach indywidualnie uzgodnionych z administratorem drogi.

Plan na mapie ustalił Ci linię zabudowy 10m. Nie jest to sztywny zapis ponieważ w.w. tekst daje Ci możliwość innego ustalenia tej linii (art. 43 ustawy o drogach publicznych). Wystąp do zarządcy drogi (lub administratora) o takie odstępstwo z odpowiednim uzasadnieniem i jeżeli wyrażą zgodę nie będziesz musiał odsuwać się 10m.

Kotlet's picture

Tak tylko w ramach ciekawostki - dopuszczenie w planie odstępstw od jego ustaleń (np. co do linii zabudowy) za zgodą jakiegoś innego organu (np. zarządcy drogi) stanowi tzw. normę otwartą i jest to niezgodne z prawem. To samo dotyczy korekt linii rozgraniczających dróg.
No bo co to za plan, który de facto nic nie ustala bo wszystko można sobie dostosować odstępstwem. O ładzie przestrzennym ktoś słyszał, coś, gdzieś, kiedyś?

Szklanka przegotowanej wody oraz kromka czerstwego chleba to posiłek krzepiący oraz elegancki.



Nawigacja

Aktywni użytkownicy

Aktualnie jest 0 użytkowników i 4 gości online