Jesteś tutajForums / Pomoc dla inwestora / Obszar Chronionego Krajobrazu - szansa na odlesienie działki

Obszar Chronionego Krajobrazu - szansa na odlesienie działki


Obrazek użytkownika Karolina_123

By Karolina_123 - Posted on 18 Listopad 2014

Witam,
Zastanawiam się nad kupnem sąsiedniej działki, i potrzebuję porady, jaka jest szansa na odlesienie pasa działki leśnej, znajdującej się na Obszarze Chronionego Krajobrazu? Od czego zależy taka decyzja o ewentualnym odlesieniu, i kiedy jest możliwa a kiedy nie.

Dodam,że ww. leśny pas działki przylega do mojej działki rolnej, wzdłuż której została właśnie wybudowana droga asfaltowa.
Studium/MPZP jeszcze nie ma, a Gmina nie jest w stanie udzielić szczegółowych informacji na temat przyszłych zmian przeznaczenia tych terenów, jednak stwierdza się, iż jest szansa, że działki będą zakwalifikowane w przyszłości jako tereny budowlane.
Zastanawiam się, jaka jest szansa odlesienia działki leśnej, jeśli przylegająca do niej działka rolna zostanie w przyszłości zmieniona na budowlaną (działka jest wąska, więc bez odlesienia przylegającego pasa nie będzie można się wybudować zachowując wymóg 12m odległości od działki leśnej...)

Z góry dziękuję za pomoc.

Karolina_123

Obrazek użytkownika JoannaD

Witam,

zmiany przeznaczenia gruntów leśnych można dokonać jedynie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (w skrócie mpzp). Jest to jeden z kilku etapów podczas opracowywania mpzp. W tym celu przygotowywany jest stosowny wniosek do marszałka województwa (jeśli są to grunty leśne prywatne) lub do ministra środowiska (dla gruntów leśnych Skarbu Państwa). I to właśnie te organy wypowiadają się w formie decyzji co do wyrażenia lub niewyrażenia zgody na zmianę przeznaczenia. Jest to ich tzw. decyzja uznaniowa, a więc trudno przewidzieć jaka będzie rozstrzygnięcie. Aczkolwiek usytuowanie działek na terenie obszaru chronionego krajobrazu możliwe że będzie miało znaczenie na ostateczną decyzję. Tak więc nie da się określić jakie są szanse na to, że dana działka leśna dostanie zgodę na zmianę przeznaczenia.

Jednak z tego co Pani pisze, to dla tego terenu nie ma jeszcze ani Studium, ani miejscowego planu. To znaczy, że Gmina najpierw będzie musiała uchwalić Studium, a potem na jego podstawie przystąpić do sporządzenia planu miejscowego. A jak napisałam powyżej, zmiana przeznaczenia gruntów leśnych jest dokonywana przy opracowywaniu tego drugiego dokumentu. Myślę więc, że minie kilka lat, zanim plan zostałby zatwierdzony (o ile nie będzie żadnych trudności podczas jego sporządzania).

Tak więc moim zdaniem, i to też jest rada dla wszystkich kupujących działki: lepiej nie kupować działek które nie mają pewnego w 100% przeznaczenia! Kupujecie działki z takim stanem przeznaczenia jaki jest na dzień dzisiejszy. W gminie w której pracuję, ludzie pokupowali działki które w studium zostały określone jako tereny pod zabudowę, plan sporządzany na podstawie studium opracowywany jest już od 4 lat i ci ludzie rok w rok przychodzą do nas do urzędu i pytają się kiedy plan, bo chcą już się budować, a kupili działki rolne! Dopóki nie zostanie zatwierdzony plan miejscowy przez Radę Gminy, dopóki nie pojawi się on w dzienniku urzędowym, to nie ma 100% gwarancji że działka na pewno będzie budowlana.

Pozdrawiam.

P.S. Jeśli chodzi o odległość budowy od ściany lasu, to jest chyba możliwość uzyskania od Ministra odstępstwa od tej odległości. Proszę zapytać się w starostwie powiatowym w wydziale architektury o szczegóły, bo nie znam dokładnie przepisów Prawa budowlanego.

Obrazek użytkownika p.m.

A przypadkiem to: http://www.trzebiel.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=60&strona=1
nie jest studium Pani gminy?

Obrazek użytkownika Karolina_123

Pani Joanno,
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Celem skonkretyzowania - studium i mpzp jest w tej gminie ale jest stary, i Gmina przymierza się do zmian tego planu, i właśnie z tymi zmianami wiążę nadzieję.
Wydawało mi się, że fakt iż w pobliżu powstała droga asfaltowa, oraz to że działka leśna jest wąskim paskiem, który wg mnie lasem jest tylko na papierze (choć drzewa tam rosną) zwiększa szansę na to iż teren ten będzie w przyszłości przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne.
Tak naprawde bez kupna tej działki, lub bez zgody ministra na ominięcie przepisu osunięcia się 12m od sciany lasu, moja działka jest bezużyteczna, także nie mam za bardzo wyjścia jak tylko zaryzykować...

Dziękuję za pomoc.

Obrazek użytkownika Karolina_123

Nie. :)

Obrazek użytkownika JoannaD

Pani Karolino,
w takim razie proszę dokładnie śledzić, czy zmiana planu będzie dotyczyła tego terenu.
Usytuowanie omawianej działki, a więc jej szerokość i dostęp do drogi również może mieć wpływ na przyszłą decyzję marszałka. Wiem, że takie zgody są niechętnie wydawane, dlatego na pewno marszałek będzie uwzględniał wszystkie aspekty.
Można też spróbować innego sposobu, a mianowicie zmiany klasyfikacji użytku leśnego. Może uda się to jedynie wtedy, gdy las (Ls w ewidencji) powstał tam niedawno, np. po modernizacji ewidencji i jeśli są dokumenty na to, że tego lasu tam faktycznie kiedyś nie było. A więc trzeba udowodnić, że las tam nie był od zawsze. Proszę się więc podpytać w starostwie w wydziale ochrony środowiska. Jest to jednak procedura czasochłonna (trwać może nawet kilka miesięcy) i kosztowna (trzeba będzie wynająć klasyfikatora, ale szczegółów nie znam). Z drugiej strony brak lasu zwiększy szanse na przeznaczenie działki pod zabudowę w mpzp.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 4 gości.