Jesteś tutajNowe szanse dla rozwoju PPP w Polsce

Nowe szanse dla rozwoju PPP w Polsce


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
www.mg.gov.pl

 

- Partnerstwo Publiczno-Prywatne (PPP) może być odpowiedzą na konieczność zmniejszania deficytu budżetowego przez państwo oraz kolejne obowiązki stawiane przed samorządem terytorialnym – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak otwierając seminarium „Perspektywy rozwoju PPP w Polsce”. Spotkanie odbyło się 10 listopada 2010 r. w Ministerstwie Gospodarki.
 
Zdaniem wicepremiera Pawlaka, na partnerstwo publiczno-prywatne należy patrzeć w kontekście bieżącej sytuacji gospodarczej kraju. – PPP może być najbardziej trafną odpowiedzią na rosnący deficyt budżetowy, gdyż nie obciąża publicznej kasy ani na poziomie centralnym, ani samorządowym – przekonywał. Dodał, że zaletą Partnerstwa jest także podział ryzyka przedsięwzięcia między publicznego zleceniodawcę a prywatnego przedsiębiorcę.
 
Wicepremier Pawlak przypomniał również, że szansą dla partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce są coraz szersze uprawnienia samorządu terytorialnego. – Gospodarowanie odpadami i ochrona zdrowia to przykładowe obszary, które z powodzeniem można realizować w formule PPP – zaznaczył.
 
Zastosowanie Partnerstwa może zdaniem wicepremiera Pawlaka być także wsparte przez system zarządzania jakością i umiejętność pracy nad projektami. – Takie rozwiązania są wykorzystywane przez wiodące firmy na świecie. W polskiej administracji to nowość, stosowana m.in. w Ministerstwie Gospodarki – powiedział. - Takie podejście zmniejsza ryzyko związane z negatywną oceną projektów PPP przez organy kontrolne – dodał wicepremier.
 
Prezes Fundacji Centrum PPP Irena Herbst podkreśliła z kolei, że PPP jest odpowiedzią na wyzwania cywilizacyjne współczesnego świata. – Partnerstwo publiczno-prywatne pokazuje, jak zaspokajać potrzeby społeczeństw w czasach kurczących się finansów publicznych – zaznaczyła. – Staje się ono szczególnie ważne w momencie rozszerzania się odpowiedzialności władzy publicznej o nowe obszary, takie jak dostęp do szerokopasmowego Internetu czy ochrona środowiska – dodała.
 
Seminarium „Perspektywy rozwoju partnerstwa publicznego w Polsce” zostało zorganizowane przez Departament Instrumentów Wsparcia (DIW) MG. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Centrum PPP, Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz przedstawiciele resortów, samorządów lokalnych, organizacji przedsiębiorców i kancelarii prawniczych.
 


Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 3 gości.