Jesteś tutajNa Mazurach chcą wiatraków

Na Mazurach chcą wiatraków


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
http://www.ekonomia.rp.pl
Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że energetyka wiatrowa cieszy się ogólną aprobatą mieszkańców Warmii i Mazur. Zdecydowana większość respondentów (87 proc.) jest zdania, że elektrownie wiatrowe są dobrym źródłem energii, a 75 proc. wyraża zgodę na to by na terenie ich gminy powstała farma wiatrowa. Celem badania zrealizowanego w czerwcu br. dla Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) było uzyskanie informacji na temat stosunku mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego do energetyki wiatrowej.
Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego widzą potencjał, jaki dla ich regionu może przynieść inwestycja w energetykę wiatrową. Najczęściej wskazywanymi przez respondentów zaletami są: korzyści dla środowiska (65 proc.), wzrost dochodów gmin z podatków płaconych przez inwestora (51 proc.), zmniejszenie bezrobocia w województwie i zamówienia dla lokalnych przedsiębiorców (46 proc.) oraz rozwój technologiczny (42 proc.). W korzyści wynikające z inwestycji w farmy wiatrowe nie wierzy tylko 14 proc. respondentów. Z badań wynika, że mieszkańcy gmin z farmami wiatrowymi, w porównaniu do ogółu mieszkańców, dostrzegają zdecydowanie więcej plusów związanych z budową elektrowni wiatrowych.
Wiele samorządów – szczególnie tych spoza głównych szlaków turystycznych – widzi w budowie farm nie tyko korzyści finansowe, ale także szansę poprawy często fatalnej jakości dróg lokalnych i sieci energetycznej. Dla rolników i właścicieli gruntów wiatraki to z kolei dodatkowe źródło przychodu.

 

- Biedniejsze gminy mogą dzięki przychodom z dużych farm wiatrowych rozwijać swój potencjał turystyczny. Dobrze planowana na poziomie gminy energetyka wiatrowa w regionie nie tylko nie przeszkadza, ale wręcz poprawia turystyczne walory gminy. Takie współistnienie jest możliwe i świadczy o tym chociażby zachodniopomorska gmina Wolin, w której od wielu lat istnieją wiatraki, a turystyka prężnie się rozwija - podkreśla Wojciech Cetnarski, prezes PSEW.
 
 


Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 3 gości.