Jesteś tutajMniej ekologicznych grzechów

Mniej ekologicznych grzechów


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
www.lasy.gov.pl

 

Odpady i brak wiedzy na temat prawidłowej ich utylizacji jest obecnie w Polsce jednym z największych problemów ekologicznych. Dlatego Ministerstwo Środowiska podpierając się autorytetem kościoła stworzyło kampanię medialną „Nie zaśmiecaj swojego sumienia”.
 
81 proc. Polaków twierdzi, że ma wpływ na poprawę stanu środowiska, to o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. - Ten wynik to efekt największej dotąd kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska „Nie zaśmiecaj swojego sumienia” – ogłosił resort na konferencji prasowej.
 
– Obecna sytuacja jest fatalna. Widać to gołym okiem wjeżdżając do lasu, w którym można zastać dzikie wysypiska śmieci – mówił Janusz Zaleski, podsekretarz stanu, główny konserwator przyrody. - Możemy zmienić tę sytuację w dwojaki sposób. Pierwszy to tworzenie organizacyjnych, instytucjonalnych i formalnych ram do tego by gospodarka odpadami spełniała standardy europejskie do których jesteśmy zobowiązani.
 
Okazuję się jednak, że i podejście społeczeństwa do problemu jest niezwykle istotne. Wydaje się bowiem, że większość osób ma podejście do problemu co najmniej lekceważące. Wychodzą z założenia, że to władze a nie oni sami są za ten problem odpowiedzialni. Również mimo deklarowania wiedzy na temat segregowania niewiele osób ją stosuje w życiu codziennym.
 
Dbanie o środowisko nie jest zarezerwowane dla rządów. Każdy z nas codziennym zachowaniem ma wpływ na swoje otoczenie – przekonywała Patrycja Zasępa, naczelnik Departamentu Edukacji Ekologicznej – Dlatego w 2010 roku Ministerstwo Środowiska zachęcało Polaków do świadomego i zgodnego z zasadami ekologii obchodzenia się ze śmieciami.
 
Kampania była skierowana przede wszystkim do mieszkańców wsi i małych miast (do 50 tys.) a zwłaszcza do kobiet. To one bowiem decydują o zakupach i późniejszej utylizacji opakowań, jakie pozostały.
 
Na kampanię oprócz znanych spotów reklamowych składały się:
spoty radiowe,
reklama w prasie kobiecej,
strona internetowa www.grzechyekologiczne.pl,
partnerstwo z OSP – zaangażowanie strażaków w gaszenie palącego ekoproblemu,
działania ambientowe w marketach na terenie całego kraju - rozmowy o eko-domu z ekologicznymi hostessami ,
spektakle kabaretowo-teatralne,
pomniki wiecznego zaniedbania – popularne pomniki były „dekorowane” śmieciami przez co zwracano uwagę na problemy zanieczyszczenia środowiska,
akcje edukacyjne na terenie szkół w każdym województwie - spotkania z dziećmi i młodzieżą szkolną oraz zabawy edukacyjne.
 
Koszt projektu wyniósł 7.5 mln zł i był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, Priorytet V Działanie 5.4.
 


Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 27 gości.