Jesteś tutajForums / Urbanistyka na studiach / Literatura, publikacje związane z gospodarką przestrzenną

Literatura, publikacje związane z gospodarką przestrzenną


Obrazek użytkownika Mmuszy

By Mmuszy - Posted on 14 Listopad 2010

Witam serdecznie ! Studiuję na I roku Gospodarki przestrzennej na Uniwersytecie Gdańskim. Chyba dobrze trafiłem bo tematy związane z urbanistyką,naukami geograficznymi itd mnie interesują i chętnie sięgam do literatury związanej z tym tematem. Czytam Wprowadzenie do Gospodarki Przestrzennej Paryska, Gospodarkę Przestrzenną Domańskiego, a obecnie dorwałem " Przestrzenie publiczne we współczesnej urbanistyce " , z Politechniki POznańskiej. Jakie polecilibyście jeszcze książki związane z tym tematem ?

Obrazek użytkownika michalp

polecam książkę Jana Gehla "Życie między budynkami" świetna lektura, kosztuje 40zł moim zdaniem to dobra inwestycja w siebie ;)
w tym temacie dalej są podane jeszcze inne publikacje, wystarczy poszukać...

Obrazek użytkownika KICEK

Aktualnie kończę czytać książkę: Plan miejscowy w systemie zagospodarowania przestrzennego - Piotr Kwaśniak, wyd. Lexis Nexis, 2009 <- polecam Ci ją po zaznajomieniu się z ustawą o planowaniu.
Inne książki tak o prawie:
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, komentarz, Niewiadomski Z., wyd. C.H. Beck <- sporo kosztuje, ma ok 600 stron i nie jest łatwa do czytania, więc zostaw sobie ją jako lekturkę na wakacje:P najlepiej wyporzyczyć ją z biblioteki jak takowa jest i to jak najnowsze wznowienie

O urbanistyce to:
Elementy kompozycji urbanistycznej, Wejchert J., wyd Arkady, Warszawa, 1984(reprint)
Planowanie przestrzenne dla architektów krajobrazu - o czynniku kompozycji, Böhm Aleksander, wyd. PK, Kraków, 2006

O zjawiskach społecznych:
Gospodarka przestrzenna: uwarunkowania społeczno-kulturowe, Karwińska Anna, wyd. PWN, Warszawa, 2008

Inne:
Przestrzeń miasta i jej przeobrażenia, Słodczyk Jan, wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole, 2003
cykl książek(12tomów): Rewitalizacja miast polskich, różni autorzy, wyd. IRM, Kraków, 2009/2010 <- dostępne na stronie IRM http://irm.krakow.pl/pl/wydawnictwa.html <- Na tej stronie znajdziesz dużo przydatnych książek

Słyszałem też dużo pozytywnych rzeczy o książkach Tołwińskiego od mojego profesora z projektowania urbanistycznego, bardzo stare książki i trudno dostępne. Ostatnio na allegro są dwie książki za 500 zł więc nie jest to na studencką kieszeń...

Obrazek użytkownika Maciej Hermanowski
KICEK napisał/a:

Słyszałem też dużo pozytywnych rzeczy o książkach Tołwińskiego od mojego profesora z projektowania urbanistycznego, bardzo stare książki i trudno dostępne. Ostatnio na allegro są dwie książki za 500 zł więc nie jest to na studencką kieszeń...

To nie jest na żadną kieszeń;)

Obrazek użytkownika KICEK

...ale podaje tylko tak dla informacji, że taka publikacja istnieje. Może znajdzie się jakaś okazja na tańsze egzemplarze w jakiś antykwariatach.

Takie stare publikacje, trudno dostępne powinny być przez biblioteki skanowane i udostępniane na ich stronach. A tak mam przykład biblioteki UJ, że egzemplarze tej książki mają status archiwalny czyli nie są dostępne dla normalnych czytelników:/ jaki to mam sens - żaden. Pewnie prawa autorskie na to nie pozwalają ale nie wypowiadam się na ten temat bo nie orientuje się w tych sprawach.

Obrazek użytkownika Mmuszy

Dzięki za propozycje ! Faktycznie, była ostatnio książka Tołwińskiego na allegro, cena 599 zł ;]. Jednak poszperałem u siebie w bibliotece UG i mam dostępne takie tytuły : Budowa miasta współczesnego, Budowa miasta w przeszłości. A i jeszcze dla pewności , mieliście na myśli Tadeusza Tołwińskiego ?

Obrazek użytkownika KICEK

tak Tadeusza Tołwińskiego. te tytuły co podałeś to są dwa pierwsze tomy z trzy tomowej pracy.

Obrazek użytkownika KICEK

Na początku przepraszam, że jeden post pod drugim.
Chciałem się zapytać o polecane przez Was książki z zakresu planowania infrastruktury technicznej, najlepiej jak najaktualniejsze.
Jeszcze chciałbym żebyście polecili jakieś książki z zakresu prawa w planowaniu przestrzennym(ochrona przyrody, prawo o ochronie środowiska itp.).
Z góry dziękuje za pomoc

Obrazek użytkownika Mmuszy

Co prawda jestem "początkującym laikiem " w tych sprawach ale podobnych rzeczy szukałem i wpadło mi w ręce coś takiego : 1. Krzysztof Gruszecki - 'Ustawa o ochronie środowiska, komentarz'. Do tego 2. Izabela Mironowicz - Technika zapisu planistycznego, 3. Centralny Ośrodek Informacji Budownictwa, 2004. Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne . Jeszcze miałem coś pozapisywane z tej tematyki, jak odnajdę to napiszę ;)Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 13 gości.