Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Linie elektroenergetyczne 15 kV i więcej

Linie elektroenergetyczne 15 kV i więcej


Obrazek użytkownika abcabc

By abcabc - Posted on 14 Sierpień 2014

Czy ustalacie w projektach mpzp obszary oddziaływania istniejących linii elektroenergetycznych średniego napięcia (i wyższych), w których obowiązują ograniczenia/zakazy zabudowy?

Abstrahując od wymagań instytucji uzgadniających, moim zdaniem jest to bez sensu, ponieważ Polskie Normy czy też przepisy odrębne, dotyczące odległości zabudowy od linii elektroenergetycznych, są na tyle złożone, że nie sposób przewidzieć i zamieścić w projekcie planu wszystkie warianty.

Poza tym całość zagadnień dotyczących odległości regulują właśnie Polskie Normy i przepisy odrębne, więc nie powinno powtarzać się tego w planie.

Jednocześnie sądzę, że wystarczającym byłoby wprowadzenie na rysunku projektu planu przebiegu istniejących linii elektroenergetycznych 15 kV i wyższych jako oznaczenie informacyjne, nie będące ustaleniem planu.

Jestem ciekaw Waszego zdania.

Obrazek użytkownika adam

A jakie to są przepisy odrębne dotyczące odległości zabudowy od linii elektroenergetycznych?

Obrazek użytkownika abcabc

Konkretnych odległości nie ma podanych w ustawach, chodzi o bardziej ogólne przepisy. Na przykład w ustawie Prawo ochrony środowiska: dział VI tytułu II - ochrona przed polami elektromagnetycznymi (od art. 121), dział II tytułu III - przeciwdziałanie zanieczyszczeniom instalacji i urządzeń (od art. 141), w prawie budowlanym np. art. 5.

Obrazek użytkownika adam

No dobrze, ale na tej podstawie nie masz możliwości przyjęcia, że dany obszar stanowi obszar oddziaływania linii i tworzyć dla niego strefę o konkretnej wielkości. Bo skąd tą wielkość weźmiesz?
Tak naprawdę to w Prawie ochrony środowiska można jedynie doszukiwać się jakichś wielkości, ale musiałbyś wtedy dysponować wyliczeniami dla konkretnej linii. Trzeba pamiętać, że każde ograniczenie prawa własności musi mieć solidne podstawy, bo jest to sytuacja wyjątkowa - tak wskazują sądy. Wg mnie jeśli przyjmujesz jakąś strefę z góry bez obliczeń dotyczących pól elektromagnetycznych to plan może być do skasowania w sądzie.

Obrazek użytkownika ogorek.piotr

U mnie w pracowni linie energetyczną rysujemy jako informacje, nie jako ustalenie planu

Obrazek użytkownika reven57

i później mamy sytuacje jak w pewnej gminie, plan przewiduje linie jako "ustalenie informacyjne" i żeby ją wybudować walczymy ciągle o "nowy" mpzp.

Obrazek użytkownika abcabc
reven57 napisał/a:

i później mamy sytuacje jak w pewnej gminie, plan przewiduje linie jako "ustalenie informacyjne" i żeby ją wybudować walczymy ciągle o "nowy" mpzp.

Sieci infrastruktury technicznej są nierozłącznym elementem zabudowy. Wystarczy w tekście planu dopuścić na obszarze objętym planem sieci infrastruktury technicznej, uprzednio je definiując, i wówczas nie będzie problemu.



Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 38 gości.