Jesteś tutajKonferencja "Fundusze Europejskie - dla rozwoju Polski Wschodniej"

Konferencja "Fundusze Europejskie - dla rozwoju Polski Wschodniej"


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
www.mrr.gov.pl

 

- Program Rozwój Polski Wschodniej znajduje się na półmetku wdrażania. Dzięki środkom z tego specjalnego programu zmienia się wizerunek Polski Wschodniej – to inteligentny makroregion – podkreślił wiceminister Krzysztof Hetman podczas konferencji podsumowującej efekty realizacji Programu Rozwój Polski Wschodniej, która odbyła się 4 listopada 2010 r. w Warszawie.
 
- Dotychczasowe sukcesy Programu są wynikiem ogromnej determinacji beneficjentów. Inwestując unijne środki udowadniają, że w Polsce Wschodniej warto żyć, pracować, studiować i inwestować – zaznaczył wiceminister rozwoju regionalnego.
 
Krzysztof Hetman powiedział również, że o sile tego makroregionu decydować będzie kapitał intelektualny i społeczny. – Cieszę się zatem, że wiodącymi beneficjentami Programu są uczelnie wyższe. Pozyskały bowiem ponad 2 mld zł na rozwój swoich placówek. Dodał, że dla Polski Wschodniej ważne są również inwestycje poprawiające dostępność komunikacyjną, rozwój aglomeracji i specjalnych stref ekonomicznych, centra obsługi inwestorów oraz sztandarowy projekt Programu – Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej. Nieocenioną rolę w poprawie wizerunku regionu spełniają również dwa projekty polegające na promocji turystycznej i gospodarczej Polski Wschodniej.  Wiceminister przypomniał również, że w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego została zapisana kontynuacja specjalnego Programu dedykowanego pięciu wschodnim województwom.
 
Program Rozwój Polski Wschodniej może pochwalić się konkretnymi efektami i wymiernymi korzyściami. Podczas konferencji beneficjenci Programu przedstawili wybrane inwestycje realizowane w każdym z pięciu wschodnich województw:
·         Poprawa jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego miasta Białegostoku - Etap II,
·         Zakup aparatury naukowo-badawczej na potrzeby Centrum Innowacyjnych Technik Diagnostycznych i Terapeutycznych  Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,
·         Modernizacja i rozbudowa infrastruktury Targów Kielce jako Międzynarodowego Ośrodka Wystawienniczo-Kongresowego,
·         Rozbudowa i doposażenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukaszewicza,
·         Rozwój klastra Dolina Ekologicznej Żywności,
·         Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej.
 
Zaprezentowane zostały również najnowsze spoty reklamowe Programu Rozwój Polski Wschodniej , które są emitowane od początku listopada w TV, radiu i Internecie. Bohaterami reklam są znani i sympatyczni dziennikarze – Marcin Prokop i Dorota Wellman, którzy wybrali się w podróż tropem Funduszy Europejskich w Polsce Wschodniej.

Ponadto konferencja stanowiła okazję do zapoznania się z tematem równości szans w projektach Programu Rozwój Polski Wschodniej.

W spotkaniu uczestniczyli również zastępca prezesa PARP Dariusz Szewczyk oraz Agnieszka Kapciak, dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych w MRR.
 
Program Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) to dodatkowe 2,7 mld euro dla pięciu najbiedniejszych regionów kraju - województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Takie wsparcie płynące do makroregionu stwarza niepowtarzalną szansę na przyśpieszenie tempa jego rozwoju i dogonienie reszty kraju.
 
 


Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 27 gości.