Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Kalibracja mapy zasadniczej

Kalibracja mapy zasadniczej


Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

By Filip Sokołowski - Posted on 24 Listopad 2010

Witam,

Mam ewidencje do planu w formie wektorowej, natomiast mapa zasadnicza to raster. Dopasowuję te 2 mapy w autocadzie i krótko mówiąc zasadnicza nie siedzi tak jak powinna. Moje pytanie jest nasptępujące - na ile skanowanie wpływa na dalszą możliwość skalibrowania mapy? Czy możliwe jest że podczas skanowania ktoś po prostu schrzanił sprawę i teraz ja się męczę z dopasowywaniem. Macie jakiś pomysł jak sobie poradzić z tym problemem?

Obrazek użytkownika Monika Kozanecka

 Miałam podobny przypadek i nie ma takiej możliwości aby w 100% mapę zasadniczą  spasować z ewidencją. Jeszcze zależy w jakim programie próbujesz to dopasować. W cadzie nie ma szans.

Sprawdź  w jakim układzie zostały opracowane mapy. Prawdopodobnie w różnych i wtedy masz pewność, że nie da się ich dopasować.

m.s  

Urbanistyka , komunikacja

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Ja wiem, że się nie da w 100proc. Pytanie na czy podczas skanowania można "zepsuć" mapę? Tzn. czy jakość skanowania wpływa potem na to, czy można mapy te można bardziej lub mniej ze sobą spasować. Nie liczę na ideał, ale chciałbym wyeliminować problem całkowitego "rozjechania się" elementów mapy.

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Łukasz Grzesiak

Też mam podobny problem. I problem jest w kalibracji i dokładności skanera (zakładam, że przy skanowaniu było ustawione 100%, czyli 1:1 w stosunku do oryginału skanowanego). I teraz faktyczna różnica nie powinna występować. Po drugie to też pytanie o jakość samej oryginalnej mapy, z tym tez jest różnie. Ale generalnie nie spasujesz.

Ja miałem swojego czasu dwa skanery, jeden sprzed kilku lat i jeden z tego roku, nowy. Ten starszy miał "wrodzoną" niedokładność.

Obrazek użytkownika Tomasz Gutowski

określ układ odniesienia mapy zasadniczej (zwykle każda mapa drukowana ma taką informację w 'stopce'), przypisz jej ten układ razem z zakresem rozpiętości wsch/zach/pn/pd (lub narożniki) i dokonaj transformacji na układ mapy ewidencyjnej. jezeli to nie wypali (bo faktycznie masz odkształcenia ze skanera/aparatu) to zastosuj kilkadziesiąt punktów odniesienia i georejestruj z braku układu od razu na układ docelowy. nie znając odniesienia idealnie ci to nie wyjdzie, ale operując na rastrach nigdy się to nie uda (nawet przy 10cm pixelu 'idealne dopasowanie' będzie obarczone tym 10cm błędem).

Obrazek użytkownika maja g

Ja używam programu WiseImage.Można w nim robić cuda z podkładami rastrowymi.Polecam.Rozwiązaniem twojego problemu jest porządna kalibracja do siatki.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Tak znam ten program, niestety go nie posiadam:(

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Adam Rodziewicz

WiseImage to faktycznie świetny kawałek softu, ale bez przesady też nie gwarantuje pełni sukcesu. Podstawą problemu są źródła z jakiego dygitalizowano ewidencję, a z jakiego mapę zasadniczą. Oba źródła są nie raz kompletnie różne. A jak masz z jednego tematu raster to już temat w problemy obrasta. W zasadzie można przyjąć, że taki raster tylko miejscowo idzie ponaciągać do punktów aby spasować z ewidencją. Nigdy nie udało mi się uzyskać idealnego pokrycia w całości dla terenów powyżej około 1 ha. Nawet kiedy tak jak w Gdańsku mamy i ewidencję i zasadniczą w tych samych układach to jestem w stanie wskazać miejsca gdzie są różnice w punktach granicznych i to nie takie małe.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 2 gości.