Jesteś tutajGminy przejmą zarządzanie odpadami

Gminy przejmą zarządzanie odpadami


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
www.lasy.gov.pl

 

Już wkrótce w lasach powinny przestać straszyć dzikie wysypiska śmieci. Rada Ministrów przyjęła właśnie przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt założeń do ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Sama ustawa ma zostać przyjęta jeszcze w tym roku i zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.
 
Co zmienią nowe przepisy? Zarządzanie odpadami komunalnymi wezmą teraz na siebie gminy. Dotąd było to obowiązkiem właścicieli nieruchomości. W efekcie wielu z nich z oszczędności, szczególnie w mniejszych miejscowościach, paliło śmieci lub porzucało je na dzikich wysypiskach. Z kolei przejęcie zarządzania odpadami przez gminę wymagało dotychczas przeprowadzenia referendum, co często było nie mozliwe do spełnienia.
 
W nowym systemie gminy będą przeprowadzały przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów, na co przeznaczone będą specjalne opłaty pobierane od mieszkańców. – W najgorszym wypadku opłaty te będą w tej samej wysokości, co pobierane dotychczas przez zarządców nieruchomości, a prawdopodobnie o wiele niższe – przekonuje minister środowiska Andrzej Kraszewski. Dla właścicieli domów ułatwieniem będzie fakt, ze nie będą musieli już samodzielnie zawierać umów z odbiorcami śmieci. Nie będzie opłacało się także nielegalne wyrzucanie śmieci. Z kolei gminy będą miały obowiązek osiągnięcia określonego poziomu recyklingu. Zasady odbierania i zagospodarowywania odpadów w całym kraju będą jednolite.
 
Polska jest obok Węgier jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym nie funkcjonuje jeszcze system zarządzania odpadami przez samorządy. W efekcie ponad 86 proc. odpadów komunalnych w naszym kraju trafia na wysypiska. To dwa razy więcej niż wynosi średnia w UE. W takich krajach jak Niemcy, Holandia, Belgia, Dania czy Szwecja mniej niż 10 proc. śmieci trafia na składowiska. Reszta jest palona, poddawana recyklingowi lub odzyskiwana.
 


Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 14 gości.