Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Działka/działka budowlana a teren

Działka/działka budowlana a teren


Obrazek użytkownika zoran

By zoran - Posted on 02 Czerwiec 2014

Dzień dobry, mam nadzieję, że dobrze trafiłem i ktoś mi pomoże. Zacząłem pracę w urzędzie gminy i mam problem z tym co mówić ludziom.
Przejdę od razu do konkretów. Plan miejscowy wyznacza maksymalne wskaźniki - m.in intensywność zabudowy oraz minimalny % powierzchni biologicznie czynnej.
Wskaźniki takie są wyznaczone dla jednostki przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną - MN. Jednostka ta obejmuje kilka działek ewidencyjnych po ok. 1000 m2 oraz obszar o powierzchni ok. 5000 m2 powstały z dużej działki (pozostała jej część będzie przeznaczona por drogę i tereny rolne – całość w granicach planu). Maksymalna intensywność zabudowy to 0,4, maksymalny % pow. zabudowy to 20%, a powierzchnia biologicznie czynna to min. 40% (wszystko to w stosunku do działki budowlanej). Moje pytanie brzmi - czego dotyczą te wskaźniki - poszczególnych działek ewidencyjnych - nawet tych niepodzielonych, czy terenu całej jednostki?
W innym miejscu w planu (innej jednostce) powyższe wskaźniki dotyczą stosunku do powierzchni terenu. W tym przypadku wszystko wydaje się być jasne, jednak... gdy właściciel podzieli teren tej jednostki np. na 10 działek to powyższe wskaźniki też trzeba dzielić? Jak takie zagadnienie wygląda w praktyce?
Przejrzałem ustawę o planowaniu oraz rozporządzenie i mało z tego wynika, gdyż ustawa mówi o działce budowlanej, a rozporządzenie o działce lub terenie. Jakie są między tymi pojęciami różnice i które urbaniści mają stosować?

Obrazek użytkownika Paweł_N

odpowiedź na swoje pytania znajdziesz np tu: http://kpp.arch.pwr.wroc.pl/mgr_kurs.htm

„Całość to więcej niż suma jej składników” (Arystoteles)Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 20 gości.