Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Dyrektywa INSPIRE

Dyrektywa INSPIRE


Obrazek użytkownika ines567

By ines567 - Posted on 29 Październik 2013

Wdrożenie oprogramowania do zarządzania planami zagospodarowania przestrzennego/Studium powinno nastąpić do 3 grudnia 2013 r.
Czy brak ww. do 3 grudnia br może mieć konsekwencje prawne/finansowe?
Wiem, że wiele gmin boryka się z brakiem pieniędzy na ten cel. Stąd moje pytanie.
Co myślicie?

Obrazek użytkownika Michał Leski

Zapoznałem się z materiłami opublikowanymi na stronie MTBiGM http://www.radaiip.gov.pl/iip/organy-wiodace/mi/zespol-do-spraw-tematu-z...
Ja rozumiem to tak, że MTBiGM udostępni narzędzia na geoportal.gov.pl wraz z odpowiednimi narzędziami i profilem metadanych do uzupełnienia metadanych, dla których gmina powinna samodzielnie przygotować dane przestrzenne - nadal oficjalnie w niewiadomej formie) lub stworzy kolejno geoportal 3 który może kiedyś zintegruje działanie dotychczas zrealizowanych geoportali miejskich i gminnych, z których każdy z nich teoretycznie nie jest zgodny z ustawą o infrastrukturze, bo nadal nie opublikowano profilu metadanych dla działu zagospodarowanie przestrzenne?
Proszę o sprostowanie jeśli coś źle napisałem.

Obrazek użytkownika s.w.

1) Metadane dla dokumentów planistycznych
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (Dz. U. z 2010 r. Nr 76, poz. 489 ze zm.), wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast mają obowiązek tworzenia, aktualizacji i udostępniania metadanych dotyczących m.in. dokumentów planistycznych – miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz opcjonalnie studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin - Termin opracowania metadanych w odniesieniu do zbiorów oraz usług danych przestrzennych, w tym dla dokumentów planistycznych przypada na dzień 3 grudnia 2013 r.

2) Cyfryzacja zbiorów danych planistycznych
Dodatkowo art. 30 ust. 1 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, nakłada na organy administracji obowiązek zapewnienia dostępu do zbiorów danych przestrzennych, m.in. także dla dokumentów planistycznych oraz usług z nimi związanych, w tym wyszukiwania, przeglądania, pobierania, przekształcania i usług danych przestrzennych w dwóch etapach:
1. dla dokumentów planistycznych utworzonych po 7 czerwca 2010 roku - do października 2015 roku,
2. dla dokumentów planistycznych utworzonych przed 7 czerwca 2010 roku – do października 2020 roku.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 9 gości.