Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Domek letniskowy a problem z dopłatą do kredytu MDM

Domek letniskowy a problem z dopłatą do kredytu MDM


Obrazek użytkownika f.kuszewski

By f.kuszewski - Posted on 13 Styczeń 2016

Witam serdecznie,
przepraszam jeżeli pytanie odbiega w tematyce forum ale mam problem związany z interpretacją pojęcia domku letniskowego przez Bank BGK i liczę na Państwa pomoc w tej materii.

Problem polega na tym że jestem "szczęśliwym" posiadaczem darowizny od dziadków w postaci domku letniskowego wybudowanego w latach 70-80-tych. Według informacji uzyskanych na stronie internetowej gminy domek wraz z działką znajduje się zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania w obrębie obszaru A4ML (Uchwała Rady Gminy z 2004r.) a dodatkowo w obszarze chronionym Natura 2000. W wyrysie z ewidencji gruntów grunty te oznaczone są symbolem Bi - inne tereny zabudowane- i tu pojawia się problem ponieważ jest to pojęcie bardzo ogólne i we wstępnej rozmowie bank interpretuje ją na moją niekorzyść tzn. jako obiekt mieszkalny co uniemożliwia mi uzyskanie dopłaty w wysokości wkładu własnego do kredytu hipotecznego.
Działka wraz z domkiem znajduje się w pierwszej linii w bardzo bliskim sąsiedztwie rzeki, która okresowo wylewa gdyż rzeka jest nieuregulowana i nie ma usypanych wałów. Nie posiadam przyłączu w postaci wody czy gazu. Nie ma nawet wyasfaltowanej drogi a jedynie droga szutrowa gdyż gmina nie chce bądź nie może przez obszar Natura 2000 dokonywać inwestycji. Do działki doprowadzony jest jedynie prąd. Woda czerpana jest przez pompę - hydrofor starego typu. Domek ocieplany jest z pieca w którym pali się drewnem + wymuszony termoobieg.
Jedyne informację, które udało mi się znaleźć to określenie budynek rekreacji indywidualnej w OBWIESZCZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków.

Czy ktoś z Państwa spotkał się z takim problemem albo może ma propozycję w jaki sposób mógłbym udowodnić że nie jest to dom w którym da się mieszkać na stałe?

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za pomoc.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Moim zdaniem sprawa nie jest specjalnie skomplikowana, trzeba się powołać na zapisy planu i na obowiazujące przepisy prawa w tym zakresie. Mogę Panu pomóc w tej kwestii tylko potrzebny będzie ten plan. 

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Karolek

Zgadzam się z wypowiedzią kolegi wyżej. Trzeba uargumentować (udowodnić), że posiadana nieruchomość nie jest domem jednorodzinnym. Zacytować zapis z MPZP dla "A4ML", że jest tam dopuszczona zabudowa letniskowa. Nie używać pojęcia "domek letniskowy" tylko budynek rekreacji indywidualnej. W rozumieniu prawa budowlanego budynek rekreacji indywidualnej jest wyraźnie znaczeniowo odgraniczony od budynku mieszkalnego. Prawo budowlane, do którego odwołuje się ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, odróżnia wyraźnie budynek mieszkalny od budynku letniskowego (budynku rekreacji indywidualnej). O tym, czy zakwalifikować dla celów podatkowych budynek do kategorii mieszkalnych czy też letniskowych (rekreacyjnych), przesądzają kryteria prawne, przyjęte w prawie budowlanym. w związku z powyższym można dołączyć do dokumentacji nakaz zapłaty podatku od nieruchomości do urzędu gminy gdzie będzie wyróżnione iż jest to budynek inny niż mieszkalny. Można też zacytować że wg ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków §68 ust. 3 pkt 3 - tereny oznaczone w EGiB jako Bi są to inne tereny zabudowane. Zaś tereny mieszkaniowe oznaczone są symbolem "B".
Ale jeśli kolega chce pomóc to skorzystaj. W dzisiejszych czasach taka altruistyczna postawa to rzadkość.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 15 gości.