Jesteś tutajDeweloperzy chcą budować na planach miejscowych

Deweloperzy chcą budować na planach miejscowych


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
http://www.gratka.pl

 

Wiele środowisk podnosi potrzebę powstawania nowej infrastruktury mieszkaniowej w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Jedną ze stron, która aktywnie popiera ten postulat, są deweloperzy. Budowa na planie oznacza dla nich stabilność inwestycyjną i możliwość partycypacji w utrzymaniu ładu przestrzennego. Niestety realia zmuszają inwestorów do budowania na tzw. WZ-etkach, ponieważ tylko 30 proc. Polski jest pokryte planami.
 
Brak planów zagospodarowania przestrzennego jest dużym problemem dla branży deweloperskiej. Wobec braku alternatywy, deweloperzy muszą budować na podstawie decyzji o warunkach zabudowy (tzw. WZ-etek), co wiąże się z pewnym ryzykiem. Często zdarza się, że już wydane decyzje są uchylane przez wojewodów, co powoduje brak stabilności inwestycyjnej i paraliż prac budowlanych. Generuje to duże koszty utrzymania gruntu i dodatkowe opłaty, co ma odbicie w cenach mieszkań. Te zaś odbijają się na portfelach Polaków kupujących mieszkania.
 
Polski Związek Firm Deweloperskich prowadzi coroczne badanie, w którym sprawdza, czy urzędnicy wydają decyzje potrzebne do rozpoczęcia budowy w ustawowym terminie. Zeszłoroczny Ranking Miast PZFD, bo o nim mowa, pokazał, że chociaż mamy do czynienia z pewną poprawą, to sumaryczne zestawienie nadal pozostawia wiele do życzenia.
 


Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 22 gości.